Poprvé za 150 let: Superměsíc, modrý měsíc a zatmění Měsíce se časově sladí

To si nesmíte nechat ujít! V noci 31. ledna se podívejte na nebe, protože budete hledět na viditelný superměsíc a – pokud budete ve správném místě – ve stejném čase také na úplné zatmění měsíce; událost, která se odehraje poprvé za více než 150 let.

Někteří lidé žijí celý život, aniž by zažili tuto skvělou astronomickou událost.

Superměsíc, neboli nejbližší orbitální bod k Zemi, je poslední v řadě tří superměsíců: první 3. prosince a druhý 1. ledna. Vzhledem k tomu, že se blížící superměsíc, bude druhým plným měsícem v kalendářním měsíci, je ve stejné době považován za modrý měsíc.

Nejlepší čas, abyste se podívali na superměsíc, je těsně po východu měsíce nebo těsně před východem slunce. Superměsíc v tomto okamžiku vypadá největší a nejjasnější kvůli „měsíční iluzi“ — jevu, kdy se měsíc zdá větší než ostatní okolní objekty.

Zatmění měsíce začne v 11:48 UTC a dosáhne svého maxima v 13:30 UTC. Ačkoli obyvatelé východní Asie, Pacifiku a západní části Severní Ameriky budou mít nejlepší pohled, lidé ve východní části Severní Ameriky a Evropě budou mít šanci uvidět částečné zatmění.

Superměsíc a zatmění měsíce jsou — na rozdíl od zatmění slunce — naprosto bezpečné pro oči a proto se nebojte dívat na nebe tak dlouho, jak chcete.


Není zde článek celý?