Přehled zpráv – RusVesna – 16.1.2018

kadyrov_klassÚterý, 16.1.2018 – ráno a přes den:

1; V Čečně naštvali litevské úřady svou reakcí na zákaz pro Kadyrova vstupovat na území Litvy. Připomeňme, že litevský parlament v listopadu 2017 schválil zákon analogický Magnitského zákonu. Kadyrov reagoval, že lidská a občanská práva jsou v Čečně v lepším stavu než v Litvě a že do této země by nejel ani z pouhé zvědavosti.

2; V Nejvyšší radě zveřejnili sumu ztrát v důsledku války v Donbasu ve výši kolem 50 miliard dolarů. Jde ale jen o ztráty, které Ukrajina už utrpěla. Další částka by prý vznikla v důsledku obnovy Donbasu po jeho opětovném připojení k Ukrajině.

3; V USA jsou znepokojeni epidemií spalniček na Ukrajině. Ve Spojených státech byla zveřejněna zpráva pro vlastní občany kvůli začínající epidemii spalniček na Ukrajině.

4; Nejvyšší rada znovu projedná zákon o reintegraci Donbasu. Projednání bylo už několikrát odloženo.

5; Ukrajinští „Kyborgové“ utrpěli fiasko v návštěvnosti. Za celou dobu promítání filmu „Kyborgové“ činily tržby zhruba 20 milionů hřiven, zatímco film přišel na 48 milionů.

6; Zrušíme-li smlouvu o přátelství s Ruskem, darujeme mu Krym i Donbas, říká místopředseda Nejvyšší rady. Podle Geraščenkových slov proto nesmí Ukrajina jednostranně tuto smlouvu vypovědět.

7; Nedaleko Moskvy došlo k hromadné rvačce mezi bandity a pracovníky dopravní policie. V případu probíhá vyšetřování.

8; Teritorium zákazů: S čím stojí a padá současný ukrajinský režim? Skupina občanů se sníženou legitimitou si přisvojila právo likvidovat a omilostňovat nepohodlné občany.

9; V Moskvě a Ankaře kritizovali USA a jejich pomahače za provokace v Sýrii. Washington navíc neuznává, že Rusko obrovsky přispělo k likvidaci radikálního islamismu v zemi.

10; V Doněcké republice byl za špionáž odsouzen voják. Vojenský tribunál Doněcké republiky odsoudil za špionáž ve prospěch Ukrajiny vojáka ozbrojených sil Republiky.

11; Cesta ke Třetí světové válce: USA se snaží rozpoutat válku, ale svět se tomu brání. V roce 2017 USA obvinily Čínu a Rusko z porušení sankčního režimu vůči KLDR.

12; Trumpovo poslední varování. Trump nepotřebuje „modus vivendi“, ale ani ukončení jaderné krize. Washingtonu vadí posilování potenciálu Íránu.

13; Připravte se na pohřeb a sepište si poslední vůli: doporučení Státního departmentu Američanům před jejich cestou do KLDR. Diplomaté připomínají, že Američané nemohou navštívit Severní Koreu bez speciálního povolení vydaného Státním departmentem.

14; Hlásná trouba válečné propagandy USA informuje, jak smířit Rusko a Ameriku. Americký list The National Interest navrhuje neočekávaný způsob smíření. List poznamenává, že dialog mezi oběma zeměmi je narušen vzájemnou nedůvěrou a neustálým probíráním údajného vměšování Moskvy do voleb amerického prezidenta v roce 2016. Je tedy nutno vytvářet neformální kontakty na úrovni vědců, studentů a učitelů.

15; Výbuch zničil v Belgii dům. Je hlášeno čtrnáct obětí. Jeden dům zcela spadl, dva sousední jsou vážně poškozeny. Pod troskami může být ještě až pět lidí. Policie vylučuje teroristický čin a událost připisuje výbuchu plynu.

16; Moc se nám to nelíbí. Americký generál je znepokojen modernizací ruské armády. Předtím generál přiznal, že USA přicházejí o vojenskou převahu ve světě – konkrétně ve prospěch Ruska a Číny.

17; Pokud bych žil v Rusku, hlasoval bych pro Putina, říká estonský politik. Podle jeho názoru Putin Rusům vyhovuje, protože ve složitém období národ potřebuje takovéto cílevědomé lídry.

18; USA tajně předali Kurdům v Sýrii přenosné protivzdušné raketové komplexy. Kurdské jednotky v Sýrii dostaly od Ameriky dodávku protivzdušných raketových komplexů země-vzduch v rámci utajené dohody.

19; Ukrajina je důležitá země a neměla by být jen nárazníkem mezi Ruskem a EU, říká Viktor Orbán. Maďarský premiér se vyjádřil k Putinovi, Rusku a Ukrajině v interview pro německý Die Welt.

20; Ukrajina neočekávaně rekordně zvýšila dodávky zboží do Ruska. Podle výsledků za leden až listopad 2017 vyvezla Ukrajina do Ruska zboží za 3,58 miliard dolarů, což je o 11,6% více než v roce 2016.

21; Vyšetřovací výbor Ruské federace pracuje na 209 případech týkajících se událostí na Ukrajině. Jedná se o předběžnou práci v tomto směru. Současný chaos dříve či později skončí a někdo bude muset rozebírat ty obludné trosky, které po těchto událostech zbudou.

22; Britští vědci stanovili nejdepresivnější den roku 2018. Tento den se nazývá Blue Day, stanovuje se už od roku 2005 a představuje mix špatné nálady a nízké motivace. Letos tento den vyšel na včerejšek, tedy na pondělí 15. ledna.

23; Srbsko a Černá Hora se mohou stát členy EU. Strategie EU: Partneři západních zemí mají historickou možnost. Otázka jejich vstupu má slušnou perspektivu.

24; V USA ve státě California manželský pár držel 13 dětí na řetězech. Muž se ženou věznili třináct svých dětí ve věku od dvou do devětadvaceti let.

25; V Doněcké republice dostal ukrajinský špión 14 vězení za posty v síti Twitter. Občan Ukrajiny dva roky zveřejňoval na internetu informace o palebných pozicích a pohybech vojenské techniky Armády Doněcké republiky.

26; Zlato a odmítnutí dolaru pomohou Rusku a Číně zvítězit nad USA: Rusko a Čína mohou pomocí podobných nástrojů odsunout USA z čelních pozic ve světové ekonomice.

27; Bydlí normálně hotelích v normálních podmínkách. Ukrajinský velvyslanec ujišťuje, že delegace Kyjeva v Minsku není ponižována. Velvyslanec Ukrajiny v Bělorusku Igor Kizim popírá halasná slova svého předchůdce.

28; V Německu školní autobus narazil do stěny obytného domu. Jsou desítky zraněných. V důsledku nehody bylo zraněno nejméně dvacet osob.

29; Snížit napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou. Proč Nazarbajev jel k Trumpovi? Kromě projednání dvoustranných otázek se kazašský prezident snaží budovat mosty mezi Moskvou a Washingtonem.

30; V USA vítězil běžec Kelly Agnew v maratonech díky tomu, že se schovával na záchodech a vynechával jednotlivá kola.

31; V Kosovu byl zavražděn vůdce kosovských Srbů. Politik byl zastřelen ve chvíli, kdy vstupoval do budovy své strany.

32; Na Ukrajině schvalují zákon o reintegraci Donbasu. Před budovou Nejvyšší rady začaly potyčky, hoří pneumatiky. Mezi demonstranty a policií začaly potyčky, směrem na policii létají kameny.

33; Ukrajina odchází. Kdo odstavil Donbas od mobilního spojení? Vrátí se vůbec Vodafone na Donbas? Ukrajinští „patrioti“ obviňují Doněckou republiku, že spojení sama přerušila, aby se zvýšila prodej SIM-karet republikového Fénixu.

34; Dánsko zvyšuje výdaje na obranu kvůli obavě z agrese ze strany Ruské federace. Premiér Rasmussen tvrdí, že počínání Ruska vytvořilo v regionu Baltského moře nepředvídatelnou a nestabilní situaci.

35; Americké balistické rakety jsou odpalovány pomocí disket. Diskety, na kterých je zapsáno programové vybavení pro řízení odpalů, jsou mnohdy starší než ti, kdo je používají.

36; Japonská televizní stanice informovala o odpálení rakety KLDR. Poslední raketové zkoušky v Severní Koreji proběhly koncem srpna a počátkem září.

Úterý, 16.1.2018 – odpoledne a večer:

1; Účetní komora Ruské federace navrhuje sloučení tří státních mimorozpočtových fondů – Penzijního fondu, fondu sociálního pojištění a fondu povinného zdravotního pojištění.

2; V Polsku obviňují Ukrajince z organizování kanálu nezákonné migrace. Do zločinecké skupiny, která se zabývala nezákonnou přepravou migrantů z arabských zemí do Evropy, patřili tři Turci a jeden Ukrajinec.

3; Pravda a lež o „ruském vměšování“ do voleb v USA. Ve filmu „Rudá kartička“ jsou představeny unikátní záběry svědectví účastníků této medializované story. Jednoznačně z toho vyplývá, že zdrojem celé aféry jsou výmysly mezinárodně známého britsko-amerického podvodníka (pardon: „investora“) William Browdera.

4; Ukrajinští výsadkáři byli obětí nástražné miny. Jednotky v zóně ATO nadále trpí nové ztráty.

5; Nedaleko Žitomiru mrzl muž ve svém vlastním domě. Tělo devětapadesátiletého muže našli v jeho vlastním domě jeho sousedé.

6; V Mezinárodním olympijském výboru odmítli, že by ruští sportovci mohli vystupovat se sovětskou symbolikou. Jako důvod uvedli shodnou melodii státní hymny.

7; Tady prostě snáz vyděláš než v civilu. Po nějakém patriotismu tu není ani stopa. A v civilu také nezažiješ takový adrenalin. Otevřené vyznání ozbrojence ukrajinské armády na frontě.

8; Byly zveřejněny záběry z doprovázení ruských letadel britskými vzdušnými silami. Britští vojáci poznamenali, že pracovali spolu s kolegy z NATO.

9; Ruská média plánují letos otevření svých zastoupení v Doněcké republice.

10; Porošenko zrušil termín „invalida“. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko podepsal zákon č. 2249-VII. Nadále se bude používat termín „osoba s invaliditou“.

11; Nejvyšší rada Ukrajiny odmítla uznat Doněckou a Luganskou republiku za teroristické organizace. Příslušnou iniciativu podpořilo jen 76 poslanců z 340 přítomných v sále.

12; Rumunské ovce ohrozily americký systém protiraketové obrany. Mezi vojáky NATO a pastevcem ovcí došlo ke sporu.

13; Vedení OBSE reagovalo na vraždu srbského politika v Kosovu. Ivanović byl zastřelen dnes (v úterý) u své kanceláře ve městě Kosovska Mitrovica.

14; Ve Švédsku byl zatčen muž, který provedl pogrom v ruském obchodním zastoupení. Muž v lednu několikrát poškodil diplomatický majetek Ruska ve Stockholmu.

15; Soud „Basmannyj“ v Moskvě prodloužil skandálnímu režisérovi Serebrennikovovi domácí vězení.

16; Při potyčce před Nejvyšší radou bylo zraněno kolem dvaceti lidí. Oddíly Červeného kříže poskytly první lékařskou pomoc zraněným.

17; Sexuální skandál v církvi. Katolíci ztrácejí víru kvůli pedofilům v ornátech. Téměř 80 chilských kněží je obviněno ze sexuálních zločinů vůči nezletilým ,TO vše v souvislosti s návštěvou papeže Františka v Chile. Přestože část kněží byla už souzena ve Vatikánu, papeže přivítali demonstranti, kteří obviňují církev z krytí pedofilů ve svých řadách.

18; Detektivové z USA tvrdí, že Kolomojskij vyvedl z Ukrajiny téměř šest miliard dolarů. Ukrajinský byznysmen záměrně nechal zbankrotovat největší ukrajinskou banku Privatbank a nezákonně vyvedl z Ukrajiny přes 5,5 miliardy dolarů.

19; Polské ministerstvo zahraničí má v úmyslu propustit všechny absolventy ruských vysokých škol. Není vyloučeno, že v nejbližší době budou v Polsku propuštěni všichni diplomaté, kteří v minulosti absolvovali ruské vysoké školy.

20; Ksenija Sobčak vyvolala skandál v přímém přenosu. Incident s její účastí už komentoval Navalnyj a šéfredaktor Echa Moskvy Venediktov. Předmětem sporu jsou vztahy mezi Navalného nejbližším spolupracovníkem Leonidem Volkovem a Ksenií Sobčak. Sobčak požaduje omluvu za nařčení, že začátkem ledna moderovala společenskou akci pro miliardáře Alexandra Rosljakova.

21; V USA vypracovali návrh zákona o sankcích „za vměšování do voleb“. Návrh zákona dostal název „Ochrana voleb před hrozbami a stanovení nepřekročitelné meze“.

22; Nejvyšší rada Ukrajiny odložila hlasování o Donbasu. Poslanci nestihli projednat všech 673 pozměňovacích návrhů k návrhu zákona a budou v tom pokračovat na ranním zasedání.

23; Vojenský komisariát Doněcké republiky komentoval informaci o mobilizaci v Republice. Vojenský komisař Doněcké republiky informoval, proč se občanům rozesílají povolávací rozkazy. Fámy o chystané mobilizaci neodpovídají skutečnosti. Vojenské komisariáty jen uskutečňují plánovanou prověrku záložních sil.

24; V Srbsku obvinili západní tajné služby z vraždy lídra kosovských Srbů. Vojislav Šešelj obvinil západní tajné služby z vraždy Olivera Ivanoviče.

25; Na ministerstvu obchodu informovali, kdy se automobily z projektu „Kortež“ objeví ve volném prodeji. Tyto automobily budou na maloobchodním trhu stát šest až sedm milionů rublů.

26; Paříž neuzná exteritorialitu sankcí USA, říká velvyslanec Francie v Moskvě. Zájmy Francie a všech Evropanů musí být ochráněny.

27; Ukrajina dostane zbraně zdarma, říká velvyslankyně USA. Jde o pomoc americké vlády ukrajinské armádě.

28; Světová banka pohrozila Ukrajině, že přijde o 800 milionů dolarů. Světová banka je proti zákonu o Protikorupčním soudu v podobě, v jaké byl předložen prezidentem Ukrajiny.

29; Ruské letectvo likviduje Al-Káidu v Idlíbu a „Tygři“ osvobozují města. Mediální zdroje ozbrojenců zveřejnily sérii videí, na kterých bojová letadla ruského letectva útočí na pozice ozbrojenců na jihu provincie Idlíb.

30; Kremlu se nikdy nedá věřit, říká Porošenko. Porošenko si postěžoval zahraničním diplomatům, že Rusko údajně chce vrátit Ukrajinu do své tzv. „sféry vlivu“.

31; Kadyrov odpověděl na informace o porušování lidských práv v Čečně. Podle jeho slov Čečna snadno přehlédnutelná na mapě, ale pořád se nachází v centru zájmu západních států a jejich pomahačů v zemi.

32; Likviditní krize bank bude překonána za pomoci „tiskařského stroje“. Ruské ministerstvo financí a Centrální banka pumpují nadále do finančního systému peníze, aby kompenzovaly nedostatek rublů u řady jeho subjektů.

33; Rakouský kancléř podpořil myšlenku zrušení sankcí proti Rusku. V dlouhodobé perspektivě „může mír být v Evropě pouze za účasti Ruska jako partnera a nikoli oponenta“.

34; Trumpův lékař informoval o jeho zdravotním stavu. Doktor zdůraznil, že by u svého pacienta chtěl snížit hladinu cholesterolu.

Zdroj: http://rusvesna.su/news/

loading…

Není zde článek celý?