Přehled zpráv – RusVesna – 18.1.2018

samoubiystvo_okno_padenieČtvrtek, 18.1.208 – ráno a dopoledne:

1; V Charkově norský občan vypadl z okna bytu, kde byla nalezena mrtvola. Informuje o tom tisková služba hlavní správy policie v Charkovské oblasti.

2; Jen Asadův odchod povede k míru v Sýrii, říká státní tajemník Rex Tillerson ve svém vystoupení na Stanfordské univerzitě v Kalifornii.

3; Ukrajinci si masově stěžují na polské zaměstnavatele. V roce 2017 dostala Státní inspekce práce 1.433 stížností od Ukrajinců.

4; Porošenko přikázal zahájení výroby raketového komplexu Olcha. Porošenko během zasedání Rady pro bezpečnost a ochranu Ukrajiny přikázal, aby byly v roce 12018 ukončeny zkoušky a zahájena výroba raketového komplexu Olcha.

5; Trump vystoupil s tvrdými obviněními na adresu Ruska. Rusko vůbec nepomáhá při urovnání severokorejské otázky, prohlásil prezident USA.

6; Zastavit virus se nedaří. Proč na Ukrajině roste počet nemocných s hepatitidou typu A? Na Ukrajině byla konstatována epidemie hepatitidy A, varuje Rospotrebnadzor a Rosturizm.

7; Velení ukrajinské armády vymáhá od Achmetovovy společnosti 40 milionů. Je to přemrštěné a pro nás to nepřijatelné, řekl zástupce Metinvestu.

8; Rusko se chystá vydat Ukrajině účastníka obrany Slavjanska. Vzniká mediální šum, který má přinutit ruské ministerstvo vnitra zamyslet se nad ztrátou své reputace.

9; Brit se soudí s turistickou firmou kvůli tlustému chlapci, který na něj skočil v bazénu a způsobil mu zranění krční páteře.

10; Spojenectví Ruska a Polska? Bude Varšava ruským trojským koněm pro Evropskou unii? Krize ve vztazích mezi Polskem a Evropskou unií už přesáhla obvyklý rámec handrkování o politických preferencích.

11; Sýrie: K čemu USA budují armádu z 30 tisíc zkušených ozbrojenců? Nové teroristické bandy budou rozmístěny podél hranic okresů, které se nacházejí pod kontrolou „Demokratických sil Sýrie“ a v údolí Eufratu.

12; Hotová spoušť. Balkán se ocitl na prahu další války. Opět výrazně stouplo napětí kolem bývalé srbské provincie Kosovo.

13; Domobrana, která se vrátila z Donbasu, se vypořádala se členy etnické bandy, která naháněla strach obyvatelům Krasnodaru. Arménská a cikánská diaspora nastolují svůj vlastní pořádek. Vyhrožují, mlátí lidi, znásilňují. A domobrana se snaží o návrat spravedlnosti.

14; K čemu je Porošenkovi zákon o „deokupaci“ Donbasu? Jaké vnitřní úkoly stávající moci tento skandální zákon řeší? Potřebují zachovat status quo, aby nevyschl přísun peněz z EU. Druhým úkolem je odvést pozornost tisku a politiků od jiných neřešených problémů.

15; V USA zlikvidovali 200 tisíc včel dovezených z Ruska. Majitel úlů si dovezl z Ruska a Itálie včely, které se vyznačují svým neagresivním chováním.

16; Válka s Ruskem by se stala koncem švédského národa, říká bývalý velvyslanec Švédska. Ve Švédsku je rozšířený názor, že Rusko je agresivní mocnost, která ohrožuje sousední státy.

17; Nelja Štěpa je připravena znovu se stát starostkou Slavjanska. Po odchodu domobrany v roce 2014 byla na političku uvalena vazba.

18; Riziko války USA s Ruskem a Čínou roste, píše americký tisk. Za všechno můžou nové vzory jaderných zbraní „malé síly“.

19; Krvavé výsledky „Arabského jara“. Zahynulo 1,4 milionu lidí, materiální ztráty se odhadují na 900 miliard dolarů. Hlavním výsledkem je ale obrovský region zachvácený válkou, bídou a náboženským extremismem.

20; Byly zahájeny závěrečné testy automobilů Kortež. Automobily byly jsou připraveny k prezidentské inauguraci a zvolený prezident už přijede na slavnost v novém voze.

21; Rok 2018 bude pro Evropskou unii složitý. Začínající rok podle francouzských novinářů jen prohloubí vnitřní rozpory a nestabilitu EU.

22; Německo hájí Severní proud 2 před Evropskou komisí. Německo se pokouší obhájit plynovod Severní proud před útoky Evropské komise.

23; USA obvinily Rusko z porušení sankcí OSN vůči KLDR. Jasně vidíme, že Rusové maří realizaci některých sankcí, prohlásil státní tajemník Rex Tillerson.

24; V Krivém Rogu začalo v nově opraveném trolejbusu sněžit. Zvláště vydatně sněžilo při zrychlování. Cestující ani nebyli vidět, upřesnil muž, který se ve voze nacházel.

25; Na Krymském mostě už jsou montována svodidla, zábradlí a sloupy elektrického osvětlení. Na nejpokročilejším úseku stavby dálniční části mostu na ostrově Tuzla už budovatelé dokončují poslední úpravy vozovky.

26; Děsivá dopravní nehoda v Kazachstánu: 52 lidí uhořelo zaživa v autobusu Ikarus. Pěti cestujícím se podařilo z ohnivé pasti uniknout a je jim poskytována lékařská pomoc. Všechny oběti jsou občané Uzbekistánu.

27; V USA zastřelil zástupce prokurátora mladíka v soudní síni. Případ mladíka ve věci vyhrožování střelnou zbraní probíhalo v režimu pro nezletilé. V jednom okamžiku rodina obžalovaného zaútočila na zástupce prokurátora. Ten vytáhl zbraň a vystřelil. Obětí se stal sám obžalovaný.

28; Co ze všeho nejvíc nemá rád Putin. Na internetu se objevil fragment z interview s tiskovým tajemníkem ruského prezidenta. Putin nesnáší lež a nekompetentnost.

29; Ruská léčiva vytlačila z trhu dovozové léky. Podle výsledků roku 2017 podíl životně důležitých léčiv dosáhl na vnitřním trhu historického rekordu.

30; Boris Gryzlov vyjmenoval čtyři úkoly Ruska na rozhovorech v Minsku. Zplnomocněný představitel Ruské federace v Kontaktní skupině pro urovnání situace na Ukrajině vyjmenoval priority Moskvy. 1. Zajištění efektivity práce politické podskupiny. 2. Zajištění režimu přerušení palby a bezpečnosti na linii dotyku a v jejím okolí. 3. co nejrychlejší dopravní a hospodářské odblokování Donbasu. 4; Pokračování v propouštění lidí zadržovaných oběma stranami konfliktu.

31; Ve Švédsku se tisknout letáky v souvislosti s „válkou proti Rusku“. Komunálním politikům bude přikázáno otevřít a přezbrojit staré kryty z dob studené války.

32; Postoj Kyjeva je hotové peklo, říká Zacharčenko. Důvěry vůči Kyjevu není ani gram. A zkušenost z poslední výměny zajatců zbytky důvěry ještě zmenšuje.

33; Nejvyšší rada schválila zákon o „reintegraci“ Donbasu. Skandální návrh zákona byl přijat v druhém čtení. „Pro“ hlasovalo 280 poslanců.

34; Rusofobie je žádaná měna. Proč Trump obviňuje Ruskou federaci z chybějící pomoci při urovnání problémů v KLDR? Spojené státy se pokoušejí vytlačit Rusko a Čínu z okruhu účastníků hledání řešení pro Severní Koreu.

35; Trump přinutí Čínu, aby zaplatila za krádež intelektuálního vlastnictví. Donald Trump si myslí, že Čína musí nést odpovědnost za porušení práv duševního vlastnictví.

36; Na Krymu zadržela FSB Ukrajince, který byl obviněn ze zneuctění ruské vlajky. Muž, který byl hledán na federální úrovni, byl zadržen na silničním hraničním přechodu na hranici s Ukrajinou.

37; Zacharčenko komentoval zákon o reintegraci Donbasu. Ukrajina vytáhla do boje a vytváří pro to právní platformu, zdůraznil nejvyšší představitel Doněcké republiky.

Čtvrtek, 18.1.2018 – odpoledne a večer:

1; Žhářství, požár elektroinstalace nebo konflikt v kabině. Tři verze události se shořelým autobusem v Kazachstánu, při které uhořelo zaživa 52 lidí. Proč se podařilo jen pěti lidem dostat z hořícího autobusu?

2; V Luganské republice komentovali zákon o reintegraci Donbasu. Postoj Luganska vyjádřil zástupce Luganské republiky na rozhovorech v Minsku Vladislav Dějněgo: Tento zákon prakticky ruší Minský proces.

3; Oleg Ljaško slibuje, že půjde Janukovičovi po krku. Možnost návratu bývalého prezidenta Janukoviče na Ukrajinu dost rozrušila poslance Nejvyšší rady.

4; Předčasná radost. KLDR uskuteční vojenskou přehlídku před Olympiádou v Jižní Koreji. Předtím se Pchjongjang a Soul dokázaly vzájemně dohodnout, že výpravy obou zemí půjdou na zahajovacím ceremoniálu společně.

5; V Kyjevské oblasti přivezli do nemocnice důchodce, který žije v zemljance, s omrzlinami a zápalem plic. S podobnými chorobami byl muž hospitalizován už minulou zimu a ještě dříve mu amputovali kvůli omrzlinám prsty na noze.

6; Vojenská technika ukrajinské armády ničí sama sebe dřív než dojede na frontu. V Doněcké republice se očekává zesílení diverzní činnosti nepřítele.

7; Vrahovi Magomeda Nurbagandova zpřísnili trest na doživotí. Policista z Dagestánu, který před svou smrtí pronesl výzvu „Pracujte, bratři!“, předvedl všem příklad hrdinství a věrnosti vlasti.

8; Poloostrov Krym je nedílnou součástí Ruské federace, která nepotřebuje žádné „signály“ od jiného státu, komentoval místopředseda krymského parlamentu podivné Porošenkovo vyjádření, že zákon o reintegraci Donbasu je i signálem pro Krym.

9; Miliardář Usmanov a generální prokurátor Čajka jsou krůček o d sankcí. Špatné zprávy pro miliardáře Ališera Usmanova: Senátoři USA jej chtějí zapsat do sankčního seznamu.

10; Ona se zbláznila! V Dominikánské republice zatkli dceru ukrajinského podnikatele Valentina Kasjanova Natalii. Jednatřicetiletou dceru ukrajinského podnikatele už dříve soudili za pokus loupeže, napadení policistů a užívání drog.

11; Ukrajinští nacionalisté se utrhli ze řetězu. Státní duma komentovala zákon o reintegraci Donbasu. Zákonem o reintegraci Donbasu se Ukrajina snaží přinutit Rusko zamíchat se do vnitřního konfliktu v zemi.

12; Den velkého triumfu. Přesně před 75 lety, 18. ledna 1943 se vojskům Leningradského a Volchovského frontu podařilo prorazit blokádu Leningradu.

13; Na Ukrajině bylo vyhlášeno varování před bouří. 17. ledna přešel státní systém pro mimořádné situace do zesíleného režimu fungování kvůli komplikujícím se povětrnostním podmínkám a intenzivnímu sněžení.

14; Nejvyšší rada pohřbila mírové urovnání situace v Donbasu, říká Medvedčuk. Zákon o reintegraci označil za nesmyslný a nerealizovatelný soubor snů o násilném znovudobytí území.

15; Zákon o Donbasu ukázal lhostejnost Kyjeva vůči úsilí garantů Minských dohod, říká ministerstvo zahraničí Doněcké republiky. Tento názor dnes vyjádřila ministryně zahraničních věcí Doněcké republiky Natalja Nikonorova.

16; Ukrajinskému patriotovi „upravili fasádu“ za požadavek mluvit ukrajinsky. V obci Priluky v Černovické oblasti Ukrajiny byl 17. ledna tvrdě zmlácen „občanský aktivista“ Sergej Truškin za to, že nutil prodavačku jednoho z obchodů, aby jej obsloužila v ukrajinštině.

17; Zákon o reintegraci Donbasu pohřbil Minské dohody, říká předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko. Zákon o reintegraci Donbasu vytvořil podmínky pro nekontrolovatelné nasazení ozbrojených sil a použití zbraní.

18; Výbuch v Doněcku, raketa z Arťomovska. Co se ve skutečnosti ve městě děje? Dnes se v sociálních sítích rozšířila informace o odpálení rakety ukrajinskou armádou v Arťomovsku a s tím spojených výbuších v Doněcku.

19; Gryzlov vyzval Donbas, aby se po přijetí zákona o reintegraci připravil na obranu. Prakticky tím byla zvolena cesta, která je přesně opačná než mírové politické urovnání konfliktu, říká Gryzlov.

20; Nejvyšší rada schválila připuštění zahraničních vojáků na Ukrajinu. Před hlasováním poslanci podpořili projednání návrhu zákona ve zrychleném režimu.

21; Syrské síly protivzdušné obrany jsou připraveny sestřelovat turecká vojenská letadla. Síly protivzdušné obrany Sýrie byly obnoveny a jsou schopny sestřelovat jakákoli turecká letadla ve vzdušném prostoru země.

22; Porošenko se stává diktátorem a připravuje se na válku, říká ruské ministerstvo zahraničí v komentáři k přijetí zákona o reintegraci Donbasu Nejvyšší radou Ukrajiny.

23; Nositel Nobelovy ceny se pustil do Trumpa. Paul Krugman kritizoval prezidenta Donalda Trumpa, který přisoudil tomuto ekonomovi první v žebříčku falešných zpráv. Krugman dodal, že je mu Trumpa lidsky líto.

24; U Saratova začal hořet ropovod. V Saratovské oblasti se po incidentu na páteřním ropovodu patřící Transněfti rozlila ropa a začala hořet.

25; Prezident Kazachstánu opustil zasedání Rady bezpečnosti OSN před vystoupením stál představitelky USA. Jeho místo zaujal kazašský ministr zahraničí Kajrat Abdrachmanov.

26; Ukrajinská moc omezila v zemi práva médií pod záminkou boje proti „agresivnímu Rusku“, říkají západní ochránci lidských práv.

27; Ve Státní dumě pohrozili tvrdou odpovědí Ukrajině v případě, že budou provokovat na ruských hranicích. Rusko disponuje širokou paletou tvrdých odpovědí pro případ, že by se ukrajinským státním strukturám zachtělo „testovat“ ruské hranice.

28; V Donbasu zahynul pozorovatel OBSE. Informoval o tom zvláštní zástupce předsedy OBSE Martin Sajdik. Národnost pozorovatele nebyla sdělena.

29; MMF kritizoval důchodovou reformu Ukrajiny. Mezinárodní měnový fond očekává úpravy ukrajinského zákona o penzijní reformě.

30; Ukrajinská armáda utrpěla značné ztráty v Donbasu. Informovali o tom ve štábu ATO.

31; Byly zveřejněny podrobnosti ze smrti pozorovatele OBSE v Donbasu. Zvláštní monitorovací mise OBSE informovala o okolnostech smrti jejich pracovníka. Pozorovatel jel taxíkem po Kramatorsku a na místě zahynul při dopravní nehodě. Při jízdě po zasněžené silnici vyletěl taxík v pravotočivé zatáčce do protisměru, kde narazil do protijedoucí nákladní dodávky. Řidič taxi byl zraněn, pozorovatel vyletěl zadním oknem z auta na silnici.

32; V Dněpropetrovsku byl nalezen voják Národní gardy zastřelený ve službě. V Dněpropetrovsku nalezli vojáka, který chránil sklady, se smrtelnou střelnou ranou na hlavě.

Zdroj: http://rusvesna.su/news/

loading…

Není zde článek celý?