Přehled zpráv – RusVesna – 23.1.2018

a-10_thunderbolt_ii_2Úterý, 23.1.2018:

1; Americká bojová letadla zůstala bez křídel. Více než třetina amerických bojových letadel A-10 Thunderbolt II nebudou nejspíš schopna letu.

2; V Nejvyšší radě se obořili na Radu Evropy s kritikou a s výčitkami. Místopředsedkyně Nejvyšší rady Irina Geraščenko vyjádřila rozhořčení nad prohlášením generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjørna Jaglanda o nutnosti vrátit delegaci Ruska k práci v PACE.

3; Ukrajinští úředníci masově deklarují ve svých přiznáních bitcoiny. Částky se šplhají až na 50 milionů dolarů.

4; Neprůstřelný „Pancir“. Proč ruský komplex protivzdušné obrany je považován za jeden z nejefektivnějších na světě? Rusku protivzdušný raketový systém „Pancir-S“ je zatím nepřekonanou zbraní v systému protivzdušné obrany.

5; Kyjev hraje hru nervů s Donbasem. Události z posledních dní téměř drtí Donbas jako nějakého boxera v ringu sériemi lživých zpráv.

6; Donbas: Doněcká armáda posiluje pozice na linii fronty. Bojovníci doslova holýma rukama vykopali „podzemní městečko“, protože stavební techniku na místě není možné použít.

7; Sto let od první nezávislosti Ukrajiny. Celá historie Ukrajiny je vlastně souboj dvou různých Ukrajin.

8; Lavrov odsoudil Spojené státy za mezinárodní provokace. Státní převrat na Ukrajině a historie proradnosti Západu je evropskou ostudou.

9; Anglická armáda se vylekala „agresivních“ ruských vojáků. Carter je vyděšený nikoli nějakou smyšlenou agresí Moskvy, ale tím, že Velká Británie ve vojenské sféře prakticky nic neznamená.

10; Kdo je vlastně okupantem Ukrajiny? Co vlastně pro zemi znamená okupace? Odpověď je zřejmá. Je to vidět na situaci po roce 1991. Ve skutečnosti jsou okupanty příslušníci ukrajinizující sekty na odjakživa ruských teritoriích Maloruska a Novoruska.

11; Stejně bych hlasoval pro Putina. Britové se vyjadřují ke slovům generála ohledně nepřátelství Ruské federace. Šéf generálního štábu britských ozbrojených sil generál Carter se snaží děsit Brity Ruskem, ale oni se pořád nějak nechtějí bát…

12; Chabarovské mučitelky zvířat byly poslány do věznice. Dostaly čtyři roky a tři měsíce odnětí svobody.

13; V Kyjevě vysvětlili snížení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Předtím Gazprom zveřejnil informace, podle kterých společnost od počátku roku do 20. ledna snížila tranzit plynu přes Ukrajinu do EU.

14; Zastřelte mě, jestli se stanu diktátorem, žádá Duterte. S touto prosbou se prezident Filipín obrátil na armádu.

15; Islámský stát odešel, ale Al-Káida zůstala. Začalo nové kolo konfliktu v Sýrii. Vojenský dopisovatel Semjon Pegov vysvětluje, proč je Al-Káida nebezpečnější než Islámský stát.

16; Strašil jsem USA útěkem pracovníků Južmaše do KLDR a Íránu, směje se Filatov. Starosta Dněpropetrovska vypráví, jak vydíral USA.

17; Rusko patří mezi tři první země světa podle své síly a vlivu. Rusko se v žebříčku amerického listu US News & World Report umístilo na druhém místě podle kritéria síly a vlivu ve světě.

18; Tři roky poté: Procházka po okolí letiště. Před třemi lety se Ukrajinci dověděli pravdu: Letiště v Doněcku se stalo hřbitovem pro „kyborgy“.

19; „Gvozdi“ proti dronům. Unikátní ruská raketa proti „bezpilotním kamikadze“. Protivzdušná obrana ruské armády získá unikátní raketu pro protivzdušný raketový a dělostřelecký komplex „Pancir“.

20; Západ zesílí tlak na Rusko, pokud se Surkov s Volkerem nedomluví, píše The Wall Street Journal. Návrh Moskvy na vyslání mírových sil nutí k provádění přímých rozhovorů s domobranou, čemuž se Kyjev a Západ snaží za každou cenu vyhnout.

21; Zástupce šéfa Zvláštní monitorovací mise OBSE oznámil, kdy mise může opustit Donbas. Alexander Hug připomněl, že práce mise začala ještě před konfliktem v Donbasu na pozvání ukrajinské strany.

22; V USA vzniká skandál, který může zastínit i Watergate. FBI a jí blízké tajné služby se mohou ocitnout v jámě, kterou tak pečlivě kopaly pro Donalda Trumpa. Republikáni jsou připraveni předat široké veřejnosti dokument, který je dostupný zatím jen v rámci Kongresu.

23; Počet nezaměstnaných ve světě dosáhl rekordu. Počet nezaměstnaných po celém světě dosáhl rekordních 192,7 milionu lidí, což představuje 5,6%.

24; Shromáždím peníze, nechám si vsadit zuby a vrátím se na Ukrajinu, říká Brit zbitý v centru Kyjeva. Psychicky se cítím dobře, ale tělo ještě bolí. Ruka, nos, zuby – to je ještě špatné. Z nosu dokonce ještě krvácím, informuje zraněný.

25; Odevzdali jsme Rusku všechno, včetně vlastní historie, říká ukrajinský vědec. „600 let ukrajinské historie si přisvojili a jsou naprosto přesvědčeni, že je to jejich historie“ rozčiluje se historik z Kyjeva.

26; Ruské výzvědné plavidlo bylo objeveno u východního pobřeží USA. „Viktor Leonov“ proplul kolem mysu Canaveral a poté nabral kurs podél východního pobřeží, kde jsou umístěny základny amerického vojenského námořnictva.

27; V Číně dělníci za jedinou noc postavili železniční uzel. Komplikovaný uzel nejen položili, ale i kompletně připravili pro provoz: instalovali semafory, monitorovací a zabezpečovací zařízení.

28; FSB informovala o munici NATO nalezené na břehu Černého moře. Bedna s protivzdušnou municí švédského koncernu Bofors byla objevena na břehu moře v okolí Gelendžiku.

29; Vnitřní dluh Ruska vzrostl v roce 2017 o jeden bilion rublů o jeden bilion a 146,78 miliard rublů, což činí zhruba 18,8%.

30; V Kremlu označili nabídku na vrácení ukrajinské vojenské techniky z Krymu za oficiální. Oficiální prohlášení hlavy státu je těžké nepovažovat za oficiální nabídku.

31; V Donbasu naboural náklaďák ukrajinské armády do autobusu s horníky. Na místě bylo 17 zraněných. Probíhá vyšetřování události.

32; Olympijské hry bez Šipulina, Ana a předních hokejistů: Mezinárodní olympijský výbor pokračuje v trestání nevinných ruských sportovců.

33; Saakašvili se rozhodl přenést hlavní město Ukrajiny do městečka Špola. Volba skandálního gruzínsko-ukrajinského politika padla na sedmnáctitisícové městečko v Čerkasské oblasti.

34; V USA vyhlásili nebezpečí tsunami po zemětřesení u Aljašky. Podle informací Centra pro varování před tsunami mohou přijít ničivé vlny a ohrožovat západní pobřeží Kanady a USA.

35; Černigovská oblast je zaplavována nečistotami. Místní obyvatelka si stěžuje, že nečistoty tryskaly na dvoře jejího domu, ale pracovníci komunálních služeb s opravou kanalizace nepospíchali.

36; Výbuch a rána do zad. Byly zveřejněny záběry a podrobnosti z ostřelování Dokučajevska. Palby na obytné domy byla vedena ze zbraní bojových vozidel pěchoty ráže 30 mm a minometu ráže 120 mm.

37; Ruští výzkumníci předvedli vydařený elektromobil na bázi Lada Kalina. Autopilot je schopen řídit auto v souladu s pokyny navigace a rozpoznávat dopravní značky a vodorovné značení.

38; KLDR už brzy bude moci zasadit jaderný úder Americe, říká šéf CIA. Rád bych řekl, že to bude až za rok, ale bude to rychleji.

39; Gruzínský ministr obrany se pochlubil americkými Javeliny. Tvrdí, že systém Javelin se nachází na území státu na bezpečném místě.

40; Sloužím Rusku! Putin změnil podobu odpovědi vojáků na poděkování velitele. Podepsaný dokument zavádí změny do Disciplinárních pravidel a Pravidel posádkové a strážní služby.

41; Uřízli dětem uši. „Veterán ATO“ informoval o šokujících zločinech ozbrojenců Ajdaru. Tuka informoval o tom, že bývalý náčelník štábu Ajdaru a jeho spolubojovník se podíleli na těžkých zločinech.

42; Tragédie v Afrínu byla vyprovokována Spojenými státy. Nynější situace v Afrínu byla uměle vyvolána Spojenými státy. Rusko Kurdy varovalo, že s Američany není radno si zahrávat. Oni jen bojují cizíma rukama, ukazovali jsme jim důkazy z minulosti i současnost – například současnou Ukrajinu. Nevěřili nám a začali kamarádit s Amerikou. Kurdové se rozhodli sloužit americkým zájmům.

43; Ukrajinský dům v Davosu stojí přímo proti ruskému. Ukrajina na Světovém ekonomickém fóru tuto platformu otevřela úplně poprvé.

44; V centru Kyjeva je třeba umístit jaderné zbraně proti Rusku, říká ukrajinský novinář, který sní o podpoře USA. Ukrajinský novinář Roman Cymbaljuk lituje, že Američané nerozmístili v centru Kyjeva jaderné zbraně.

45; Ruské velvyslanectví v Londýně kritizovalo britský generální štáb. Diplomatický úřad komentoval poznámku Nicolase Cartera v listu Independent o ruských nepřátelských akcích, které podle generálova názoru mohou začít velmi rychle a neočekávaným způsobem.

46; V Polsku se obrozuje fašismus, říká bývalý prezident země Lech Wałęsa. Jen nazývám věci pravým jménem, komentoval skandál, který se rozhořel po zveřejnění výsledků novinářského vyšetřování, kdy dopisovatelé pronikli se skrytou kamerou na jednu z akcí neonacistů a zaznamenali, jak jsou oslavovány Hitlerovy narozeniny – provolávají mu slávu, používají svastiku a převlékají se do uniforem wehrmachtu.

47; Svoboda má své hranice. V Rusku zakázali promítání satirického filmu „Stalinova smrt“ o mocenských bojích v SSSR po Stalinově smrti. Ministerstvo kultury zrušilo povolení vydané tomuto filmu.

48; Norsko si pomalu přisvojuje Špicberky, říká bývalý ruský velvyslanec. Špicberky mají podle dohod z roku 1920 zvláštní status, který umožňuje ekonomicky využívat souostroví i dalším zemím včetně Ruska. Norsko postupně schvaluje zákony, které to postupně znemožňují.

49; V Olympijském výboru pochybují o pravděpodobnosti bojkotu Olympiády ze strany Ruska. Ministr sportu Kolobkov očekává od MOV vysvětlení ohledně hromadných zákazů startu pro ruské sportovce na ZOH 2018.

50; Volker projednal situaci v Donbasu s náčelníkem generálního štábu ukrajinské armády. Setkání se účastnila také velvyslankyně USA na Ukrajině Mary Jovanović.

51; Miliardář Vekselberg vydělal na státních nákupech ve zdravotnické sféře téměř bilion rublů. Miliardáře Viktora Vekselberga je možno nazývat králem státních nákupů.

52; Černomořská flotila nacvičila odražení masivního náletu na Krym. Na plavidlech byly aktivovány prostředky radioelektronického a vizuálního maskování pro dezinformaci vzdušného nepřítele.

53; V Kyjevě posypali soudkyni odvolacího soudu moukou. 23. ledna v Kyjevě při projednávání stížnosti veřejné organizace „Němolči“ (Nemlč) zasypali kolegium soudců Odvolacího soudu moukou. Žalovanou stranou v tomto sporu byl poslanec Kyjevské městské rady za stranu Svoboda Igor Mirošničěnko.

54; Z Polska jsou masově deportováni Ukrajinci, kteří nelegálně pracovali ve městě Lublin.

55; Ukrajinští úředníci byli usvědčeni z krádeže peněz vyčleněných na boj s potkany. Město Krivoj Rog je ohrožováno obrovským množstvím potkanů. Nejdrzejší krysy se ale usídlily v budově městské rady…

56; Putin se snaží obnovit velikost Ruska, říká šéf CIA. USA si myslí, že prezident Ruské federace Vladimir Putin se snaží obnovit někdejší moc své země.

57; Stála představitelka USA při OSN znovu obvinila Damašek z chemického útoku. Stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haley obvinila Damašek z uskutečnění dalšího chemického útoku na civilní obyvatelstvo.

58; Nepřítel ostřeloval Dokučajevsk V Mariupolu oběsili důstojníka ukrajinské armády. V jednotkách ukrajinské armády pokračuje nárůst nebojových ztrát, který je pečlivě utajován před velením.

59; V Evropské unii projednali mechanismus ukončení bezvízového styku. V EU vyjádřili znepokojení v důsledku situace v některých státech.

60; Ve Státní dumě kategoricky odmítli plnit rezoluci PACE ohledně Krymu. Místopředseda komory také prohlásil, že Rusko zaplatí svůj příspěvek do Rady Evropy, až se do PACE vrátí.

61; Takovou ostudu jsme ještě nezažili. Ukrajinskou delegaci nepustili na zasedání PACE s účastní Ruska. Ve Štrasburku nepustili ukrajinskou delegaci na uzavřené zasedání zvláštního „ad hoc“ výboru PACE.

62; Putin projednal s Erdoganem Sýrii. Erdogan a Putin po telefonu projednali operaci tureckých ozbrojených sil v syrském Afrínu.

63; USA nezanechávají pokusů odpojit Rusko od systému SWIFT. Odpojení Ruska od SWIFTu se stále zvažuje jako jeden z návrhů v rámci nových amerických sankcí.

64; Ve Státní dumě komentovali „ruská vojska na Ukrajině“. Místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj odpověděl na otázku novinářů, zdali Rusko uznává „fakt ruské agrese proti Ukrajině“. „Ruská vojska na Ukrajině nejsou. Kdyby tam totiž byla, už dávno by Ukrajina byla součástí Ruska.

65; PACE schválila rezoluci o Donbasu s požadavkem přehodnotit zákon o reintegraci Donbasu. Parlamentní shromáždění Rady Evropy hlasovala pro rezoluci o humanitárních následcích války na Ukrajině.

66; USA obvinily Rusko z porušení povinností garanta pro chemické zbraně v Sýrii. USA se domnívají, že Rusko porušilo své povinnosti jako garant v oblasti nepoužití a zničení chemických zbraní v Sýrii.

67; Pekelná noc v ATO. Masové využívání těžkých zbraní a zabitý karatel. Podrobnosti byly sděleny v tiskovém centru štábu ATO. V ATO tvrdí, že proti nim byly použity minomety různých ráží. Propagandisté ukrajinské strany mluví též o sebeostřelování města Dokučajevsk v Doněcké republice za účelem diskreditace sil ATO.

68; Rusko vráží klín mezi Turecko a USA, říká Státní department. Předtím Ruská federace učinila USA odpovědnými za počátek vojenské operace Turecka proti syrským Kurdům.

Zdroj: http://rusvesna.su/news/

Není zde článek celý?