Přehled zpráv – RusVesna – 24.1.2018

pase_zalStředa, 24.1.2018 – ráno a přes den:

1; Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) vyzvalo Rusko, aby ukončilo podporu Donbasu a dodržovalo lidská práva na Krymu. Mimo jiné PACE vyzývá Rusko, aby přestalo uznávat pasy vydané v Luganské a Doněcké republice.

2; V USA promluvili o největším problému Ukrajiny. Joe Biden doporučil Trumpově administrativě, aby pozorně sledoval počínání ukrajinské moci. Zdůraznil přitom, že největším problémem na Ukrajině je nadále korupce.

3; Šokující nesmysl: USA obvinily Rusko z dalšího chemického útoku v Sýrii. Před několika hodinami zástupci USA překvapili svět novým neuvěřitelně cynickým prohlášením. Washington tvrdí, že Rusko nese odpovědnost za použití bojových otravných látek na předměstí syrského hlavního města nezávisle na tom, kdo je použil.

4; Český prezident se vysmál prohlášením o vměšování tajných služeb Ruska do voleb. Zeman prohlásil, že česká bezpečnostní služba už dříve vystoupila s oficiální informací, že takové tvrzení je nepravdivé.

5; Nová válka: Nešťastný národ opět učinil nesprávnou volbu. Boj Kurdů během posledního století za vytvoření vlastního státu vždycky nacházel odezvu v srdcích lidí. Opakují ale stále dvě stejné chyby: Jsou zbytečně neústupní a neochotní k pružnosti a kompromisu, a to dokonce i v situaci, kdy to bylo zcela nevyhnutelné. Druhou chybou je, že neustále sázejí na Američany jako na své spojence.

6; Ukrajina je smetiště, na kterém se lidé vzájemně požírají, říká ukrajinský umělec Ivan Marčuk. Ukrajina nepotřebuje génie a talenty. Panuje zde zlo a závist, a lidé místo aby se spojili, jeden druhého požírají.

7; Ukrajinští ultras se vypravují do Ruska, aby tam provozovali svou oblíbenou činnost. Pavel Klimkin je novátorem v umění diplomacie a dal tak signál k provokaci v průběhu nadcházejícího Mistrovství světa ve fotbale. Setkal se se zástupci federací a sdružení fanoušků a vyzval je k bojkotu Mistrovství světa 2018 v Rusku. Zcela otevřeně jim doporučil, aby tam jeli jen v případě, jestli chtějí vyjádřit svůj politický postoj.

8; Američan při zatýkání ve státě New Hampshire pokousal policejního psa. Zločinec, jehož jméno se neuvádí, byl obviněn z kladení odporu při zatýkání a z útoku na policejního psa.

9; Ukrajina 2018 je zemí šílenců. Ukrajina se pouhé čtyři roky po Majdanu změnila v zemi totálních šílenců. Bez jakékoli nadsázky. I rok 1937 v příbězích radikálů 90. let se může jít klouzat ve srovnání s tím, co se dnes na Ukrajině děje. Není to ovšem k smíchu. Ve skutečnosti je to velký problém a někdo ho bude muset vyřešit. Bylo vydáno nové video bloggera Jurije Podoljaky (Yurasumy).

10; Prezident Ruské federace donutil Západ, aby jej napodoboval. Prezident Ruské federace Vladimir Putin se pro západní úředníky už dávno stal vzorem pro napodobování. Naposledy se to projevilo v případě Tříkrálové koupele.

11; Kdo v USA vytlačuje židy z kategorie lidí se zvláštními právy? Jak se projevuje krize levicové myšlenky v Americe a Západní Evropě? Proč levice přestala hájit pracující většinu? O jakých hloubkových procesech uvnitř amerických elit svědčí situace kolem Harvey Weinsteina? Nad těmito a mnoha dalšími otázkami se ve svém videu zamýšlejí D. Peretolčin a K. Čeremnych.

12; Vlajku Ruska je zakázáno nosit i na tribuny Olympijských her 2018, hlásí Mezinárodní olympijský výbor. Mezinárodní olympijský výbor zakazuje přinášet na tribuny vlajky států, které se Olympijských her neúčastní.

13; Savčenko chce dekomunizovat Pervomajsk, Južnoukrjainsk a Vozněsensk. V Nikolajevské oblasti se znovu pustili do „dekomunizace“. Proč šéfovi Nikolajevské oblasti Alexeji Savčenkovi ale vadí názvy Vozněsensk nebo Južnoukrjainsk, není zřejmé. Sovětská nebo komunistická symbolika v těchto názvech rozhodně není obsažena.

14; Jsou to šílenci! Americká armáda se zcela vymkla kontrole, varuje japonský guvernér. Vyzvat Američany k dodržování zákonů museli hned dva zástupci státní moci – guvernér Okinawy a japonský ministr obrany.

15; Lekce z osmanské mentality: Jak se zvyšuje bojový duch turecké armády? Nedávno Asad prohlásil, že přepadení města Afrín Tureckem je pokračováním politiky Ankary založené na podpoře teroristů.

16; Porošenko a Volker projednali vyslání mírových sil OSN na Donbas. Píše se o tom na Porošenkových stránkách.

17; Ukrajinští maturanti nebudou už skládat zkoušky z ruštiny. Informoval o tom ředitel Ukrajinského centra pro hodnocení kvality vzdělání Vadim Karandij. Závěrečné zkoušky se budou dělat už jen z jedenácti předmětů. Ruština se tak dostala n stejnou úroveň jako jiné vyučované jazyky, například polština, maďarština, rumunština či moldavština, ze kterých se také zkoušky nedělají. Cílem opatření je totální „derusifikac“ vzdělávacího proces a společenského diskursu. Ruština, kterou v běžném životě používá bez nadsázky většina ukrajinské populace, se tak má zatlačit do statusu jazyka národnostní menšiny.

18; Už nejsme jedinými majiteli vysoce přesných zbraní, píší americká média o ruských Tu-95. Americký tisk nadále bedlivě sleduje úspěchy ruského obranného průmyslu.

19; Anglický historik je rozhořčen zákazem své knihy „Stalingrad“ na Ukrajině. Ukrajinské úřady označily tuto knihu (a více než dvacet dalších) za „antiukrajinské“.

20; Naftogaz nehodlá platit dluhy. Pro společnost je výhodnější platit Rusku pokuty. Ukrajinský Naftogaz nebude plnit usnesení Stockholmské arbitráže a platit Gazpromu 2 miliardy dolarů.

21; V Itálii museli záchranáři vyprošťovat ženu uvízlou v pohovce. Pohovku museli rozebrat. Čtyřicetiletá Italka, která uvízla v pohovce v momentě, kdy se snažila vylovit zapadlý mobilní telefon, musela být hospitalizována.

22; Elektroautomobil Elona Muska řízený autopilotem, narazil do hasičského vozu. Není to první dopravní nehoda za účasti automobilů Tesla.

23; Specnaz z Indonésie předvedl šéfovi Pentagonu, jak se krotí kobry. Vojáci tahali hady za ocas a přikládali si je k obličeji.

24; Provokace na frontové linii. Ukrajinská armáda vydává vlastní ostřelování za činnost dělostřelectva Luganské republiky. Na ministerstvu vnitra Luganské republiky informovali o nových provokacích, které připravuje ukrajinská strana.

25; Vyměňuješ si řidičák, tak skládej nové zkoušky. Ruská generální inspekce bezpečnosti dopravního provozu posoudí novou iniciativu autoškol. Ve Svazu autoškol si myslí, že při výměně řidičských průkazů je třeba prověřovat znalosti řidičů v oblasti nových silničních pravidel.

26; Mírový a frontový Doněck. Byl zveřejněn přehled nejdůležitějších faktů, které musí znát ten, kdo se chystá poprvé navštívit hlavní město Doněcké republiky.

27; My se Ruska nebojíme, říká finský ministr zahraničí. Ministr zahraničí Finska Timo Soini se vyjádřil v odlišném duchu než ostatní západní politici. Dále se vyjádřil k jednotné evropské armádě a prohlásil, že v tom nespatřuje žádnou nutnost. Vytvoření takových sil se stane jen alternativou k NATO, se kterou Finsko beztak spolupracuje a ponechává si otevřené dveře pro případný vstup do organizace.

28; Největší ropný podnik ve Venezuele zastavil práci. Připomeňme, že ve Venezuele pokračuje vleklá a hluboká krize.

29; V Doněcké republice nacvičili přechod tankového batalionu do útoku. Všechny úkoly, které měli tankisté splnit, byly splněny úspěšně.

30; Bylo zveřejněno interview s matkou Michaila Tolstych (Givi). Matka hrdina Doněcké republiky vypráví o mládí svého syna a o neznámých pasážích jeho vojenské biografie.

31; Růst ruského HDP se zvýší na 3,5%. Růst ekonomiky Ruské federace se v nejbližších dvou letech musí zvýšit a činit 3 až 3,5%.

32; Ruská armáda svou vojenskou mocí významně převyšuje britskou armádu, vyplývá z poraženeckého přehledu listu The Telegraph. Armáda Spojeného království podle slov britského generála ve výslužbě zaspala dvacet let.

33; Diplomat mrsknul svůj pas Klimkinovi do obličeje. Ukrajinský novinář informuje o ponižování kyjevské delegace v Minsku. Historie o ponižování ukrajinské delegace na rozhovorech Třístranné kontaktní skupiny v Minsku byla obohacena o další podrobnosti.

34; Trump is not welcome! Davos přivítal prezidenta USA protesty. „Rasisto! Sexisto! Kapitalisto!“ Během prvního dne ekonomického fóra v Davosu uspořádali demonstranti Trumpovi nepříjemné uvítání.

35; Jsou to zrůdy a hajzlové. Jagudin se vyjádřil o sportovních funkcionářích Mezinárodního olympijského výboru. Olympijský vítěz z roku 2002 emotivně komentoval nepříjemné novinky o vyloučení Rusů ze ZOH 2018.

36; Novak: 60 dolarů za barel je odpovídající cena. Ministr energetiky Ruské federace Alexandr Novak označil aktuální cenu ropy za odpovídající hlavním faktorům.

37; Komentáře k výsledkům setkání zástupce Státního departmentu USA a Porošenka. S požadovaným stažením ruských vojsk z území Ukrajiny budou určité problémy: Jak je možné stáhnout něco, co nikdo nikam nevyslal? Jak má Rusko „začít plnit“ Minské dohody, když není na rozdíl od Ukrajiny a Republik Donbasu smluvní stranou, nýbrž stejně jako Německo či Francie pouhým garantem?

38; Prezident Ugandy vyznal Trumpovi lásku. Nedávno Trump označil migranty z afrických zemí za „přistěhovalce z jakýchsi smrdutých děr“. Miluji Trumpa, protože Afričanům říká všechno na rovinu. Víte na čem jste. V tomhle světě nepřežijete, pokud jste slabý.

39; Stíhačka Su-57 s vysoce přesnými zbraněmi nové generace vzlétl k nebi. Informoval o tom šéf korporace Taktické raketové zbraně“.

40; Ksenija Sobčak doufá, že se dostane na snídani k Trumpovi. Na programu její předvolební cesty do Spojených států bude pravděpodobně i Národní modlitební snídaně s 45. prezidentem USA.

41; Raněný bojovník Armády Doněcké republiky Alexandr Alexandrovič Starcev, který byl v bezvědomí vzat do zajetí a převezen na teritorium nepřítele, se vrátí domů. Kyjev připravuje nové kolo eskalace konfliktu v Donbasu, aby odpoutal pozornost od vnitřních problémů země.

42; Římský papež vyzval k odporu proti falešným zprávám. František zdůraznil, že neověřené informace jsou často záměrně vypouštěny za účelem manipulace a podvedení čtenáře.

43; Trump řekl, proč se USA opět stávají silnou velmocí. Hlavním impulsem prý je jeho daňová reforma. Před námi je ovšem ještě dlouhá cesta, prohlásil prezident USA.

44; Ukrajina se stala obětí krajně nebezpečných geopolitických experimentů, říká Lavrov. Pokračuje tolerance okupování chrámů kanonické Ukrajinské pravoslavné církve, poznamenal ruský ministr zahraničí.

45; Ve stanovém táboře ukrajinské armády (92. samostatní mechanizovaná brigáda) došlo k požáru. Jsou zranění. Bylo nařízeno služební vyšetřování.

46; Chorásán: Ozbrojenci Islámského státu, kteří uprchli ze Sýrie, vytvořili nové uskupení v Centrální Asii. V poslední době byl zaregistrován nárůst aktivity teroristů Islámského státu na nových teritoriích.

47; Ksenija Sobčak vyzvala k novému pohřbení Stalinových ostatků. Svůj názor Ksenija Sobčak vyjádřila ve svém komentáři kolem komedie „Stalinova smrt“.

48; Přistoupil ke mně ruský diverzant a přiznal se, že bude destabilizovat situaci v Kyjevě, řekl Parubij. Můj názor je, že střelbu na Majdanu zahájili zástupci tajných služeb Ruské federace.

49; Turecko rozšíří vojenskou operaci na celou délku hranic se Sýrií, řekl Erdogan. Ztráty Turecka a syrské opozice při operaci v Afrínu činily sedm osm lidí. Nepřítel ztratil 268 lidí.

50; Patriarcha Kirill řekl, proč byl kanonizován Mikuláš II. V roce 2000 Arcibiskupské shromáždění Ruské pravoslavné církve kanonizovalo carskou rodinu a prohlásilo její členy za carské trpitele.

Středa, 24.1.2018 – večer:

1; Doněcká republika se vyslovila pro prodloužení lhůt působení OBSE v Donbasu. Platnost mandátu Zvláštní monitorovací mise OBSE v Donbasu by měla být prodloužena.

2; Investoři se nebojí sankcí USA a skupují ruský státní dluh. Investoři nevěří, že se USA rozhodnou zavést vůči Rusku vážné sankce. Ukazuje to poptávka po dluhových papírech.

3; Američané se skrývají před ruskou delegací v Davosu. Není to Rusko, kdo se skrývá před dialogem. Rusko není uzavřené, prohlásil ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič.

4; Do USA připlul první tanker s ruským plynem. Kotví v přístavu nedaleko břehu.

5; Ukrajinská armáda si zničila už 80% svých dronů, když se je pokoušela přebudovat na útočné. Informoval o tom dnes na tiskové konferenci podplukovník Andrej Maročko.

6; Ukrajinský kolotoč: 1,7 miliardy dolarů z bankovních úvěrů se ocitlo v daňových rájích. Během vyšetřování se prokuratura pokouší zjistit pachatele, kteří se podíleli na zločinech v PrivatBance.

7; Ozbrojenci použili chemické zbraně proti Syrské armádě. Byly zveřejněny záběry z Idlíbu.

8; V Rusku nejsou žádní oligarchové, říká Dvorkovič. Oligarchy v Rusku nemáme. Jen sociálně odpovědné podnikatele.

9; Na večírku v Chersonu jednomu policistovi rozbili hlavu a druhého vyhodili ze čtvrtého patra.

10; Lavrov řekl, v čem je nebezpečná tolerance. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval k odporu vůči pseudoliberálním přístupům.

11; Putin informoval o schválení nového programu zbrojení. Ujistil, že obranný průmyslový komplex bude v těchto letech pracovat stabilně a rytmicky.

12; Automobil s mrtvolou v zavazadlovém prostoru narazil v Moskvě do zastávky. Na Prospektu Míru narazil automobil značky Ford Explorer do zastávky veřejné dopravy. V jeho kufru bylo nalezeno mrtvé tělo.

Zdroj: http://rusvesna.su/news/

Není zde článek celý?