Průzkum: Merkelová, Seehofer a Schulz byli jmenováni „nejhoršími německými politiky“ roku 2017

Němci jmenovali své nejhorší politiky roku 2017. Angela Merkelová, Horst Seehofer a Martin Schulz, kteří bojují o vytvoření vládnoucí koalice, se umístili jako nejlepší z nejhorších, odhalil nový průzkum.

Výsledky průzkumu, provedeného agenturou Kantar Emnid jménem mediální skupiny Funke, byly zveřejněny německými médii. Merkelová, Seehofer a Schulz byli jmenováni nejhoršími politiky roku, což podnítily i nerozhodné výsledky voleb, které vyvolaly dlouhou politickou krizi. Všichni tři „poražení“ v hlasování však v současné době jednají o vytvoření vlády. Dosavadní pokusy o vytvoření koalice byly marné.

Schulz, vůdce německých Sociálních demokratů (SPD), získal titul „poražený roku“ s neuvěřitelnými 67% respondentů, kteří hovořili negativně o jeho politických úspěších. Schulz se dostal do vedení strany od března a zpočátku jí zajistil podporu a nárůst popularity. Před parlamentními volbami však veřejná podpora klesla a SPD získala nejhorší volební výsledek v historii strany.

Seehofer, vůdce Křesťanské sociální unie (CSU) v Bavorsku – sesterské strany Merkelové – skončil v průzkumu jako druhý nejhorší, 61 procent respondentů mělo negativní názor na jeho politiku a 25 procent mělo kladné stanovisko. Během federálních voleb se podíl CSU na hlasování v Bavorsku snížil o 10 procent ve srovnání s předchozím průzkumem v roce 2013 na méně než 39 procent. Seehofer také prohrál svůj vnitrostranický boj a v příštích měsících se chystá skončit jako bavorský premiér.

Německá kancléřka Angela Merkelová se řadí k třetím nejhorším politickým vůdcům, přičemž průzkum ukázal, že 53 procent Němců má na kancléřku negativní pohled, zatímco 41 procent voličů ji vidí v pozitivním světle. Ostřílená politička vedla Německo od roku 2005, avšak v posledních letech její podpora klesá, a to především kvůli způsobu, jakým Evropa zvládá největší migrační krizi od druhé světové války. Křesťanská demokratická unie Merkelové (CDU) během voleb v září nedosáhla většiny a uvrhla zemi do politického zmatku. Neúspěšná snaha o vytvoření parlamentní koalice ohrozila její kancléřství, protože Merkelová potřebuje více než polovinu hlasů poslanců, aby byla opět zvolena.

Politická krize a měsíce nejistoty ubírají Merkelové další veřejnou podporu, objevil nový průzkum YouGov. Asi 47 procent respondentů chtělo, aby se vzdala kancléřství před příštími volbami v roce 2021, ve srovnání s 36 procenty před třemi měsíci, podle průzkumu.

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)

Není zde článek celý?