Psychicky rozčarovaný Babiš aneb Jsem premiér, nejsem premiér

Helena Válková, obhájkyně Andreje Babiše, který ji nechal vyhodit z místa ministryně spravedlnosti | FOTO: ČTK

Poté, co Českou republikou, a bohužel nejen jí, proletěl otřesný výrok Andreje Babiše o tom, že v naší zemi si lze objednat trestní stíhání a dostat člověka do vězení, bylo jen otázkou času, kdy se objeví věrní vykladači slova Babišova. Mezi prvními přispěchala právnička, poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti (sic!) za ANO Helena Válková.

Objasnila národu, že pan Babiš byl ve chvíli, kdy tu nehoráznost veřejně pronášel, „psychicky rozčarován“. Dále jsme se dozvěděli cosi velice zajímavého, leč nanejvýš prapodivného. Předseda vlády prý při svém dlouhém projevu v jednacím sále během schůze poslanecké sněmovny nemluvil jako premiér, nýbrž jen jako Andrej Babiš.

Tak to je ovšem zapeklité. Co s tím? Možná by napříště mohl nosit na krku ceduli s nápisem Teď jsem premiér – Teď nejsem premiér a otáčet ji podle potřeby, aby občané netápali, kdo to vlastně zrovna mluví.

Jistě, každý obžalovaný se během procesu může hájit jakkoli. Může klidně tvrdit, že ty ukradené peníze mu domů do kuchyně přinesli mimozemšťani nebo že všechno spáchal jeho dvojník. Smí lhát, zapírat, svádět vinu na kdeco a na kdekoho, od závistivých nepřátel až po pomstu záhadné mafie. Otázkou ovšem je, nakolik je podobné chování vhodné pro premiéra civilizovaného státu, který zřejmě ještě ke všemu bude znovu sestavovat vládu.

Pravdou ale je, že takto Andrej Babiš vůbec nepřemýšlí. Je zvyklý, že si může dovolit cokoli. Hystericky tedy plácá, co mu slina na jazyk přinese, tím hůř, čím víc mu ujíždí půda pod nohama. Není divu, že je značně rozhozen, psychicky rozčarován, jak soucitně pravila paní Válková. Nejmocnější muž státu se náhle ocitl v roli směšného padoucha z grotesky, kterému lítá hlava doprava doleva, jak jedna za druhou dopadají zvučné facky.

Jen počítejte s námi: Stíhán a posléze obviněn Policií ČR ze dvou trestných činů se sazbou až deset let. Poprvé vydán k trestnímu stíhání. Ve zprávě OLAF ke kauze Čapí hnízdo několikrát zmíněno: podvod, podvod, podvod. Prošetřován pro podezření z obcházení daně v kauze korunových dluhopisů. Kontrolním výborem EP vyšetřován pro podezření z machinací ohledně reklamy Agrofertu na Čapím hnízdě. Sněmovnou Parlamentu ČR podruhé vydán k trestnímu stíhání… a k tomu ještě nějaká ta kauzička na Slovensku. Slušný výčet, není-liž pravda. Au! Ty sedly!

A náhle nemá tolik kolen, aby mohl kleknout na všechny. Najednou se před ním už každý nekrčí strachem a těch, kteří mají odvahu pojmenovávat fakta, přibývá. Náhle v něm začíná hlodat nemilé podezření, že možná není tak všemocný a nepostižitelný, jak se ještě nedávno domníval. Náhle nad ním visí až běda nepříjemná, leč o to reálnější hrozba slušivých tepláčků.

Král Andrej by také ze srdce rád dal celé Čapí hnízdo a půl Moniky tomu, kdo by mu přinesl hlavu zlořečeného draka Kalouska, který prý může za všechno, ale jako na potvoru je to on sám, pan premiér nepremiér, kdo je obviněn a stíhán a komu jde obrazně řečeno o hlavu. Jak neveselé.

Andrej Babiš se zkrátka veze. Jede „dole kopcom“ a už to nezastaví.

Mimochodem… Už se ministr spravedlnosti k premiérovu otřesnému prohlášení vyjádřil? Nebo dnes už hlavu do písku strkají společně s pštrosy i pelikáni?

Není zde článek celý?