Rusko si přišlo na „poklad“ informací o F-22, prohlásila americká generálka

Konflikt na Blízkém východě poskytl Rusku unikátní možnost posoudit schopnosti amerických letounů včetně nejnovějších stíhaček F-22, prohlásila generálporučice amerického letectví VeraLinn Jamiesonová.

„Nebe nad Irákem a obzvláště nad Sýrií se pro Rusy stalo skutečným pokladem informací,“ cituje portál Business Insider slova Jamiesonové. Údaje o působení amerických vzdušných sil, které Rusko mohlo získat, označila za „neocenitelné“.

„Ruská strana může získat velký objem informací pouze tím, že sleduje taktiku a techniku koalice pod vedením USA,“ uvedl portálu odborník na letecký boj z Royal United Services Institute Justin Bronk. Podle něj zkušenosti získané pozorováním letadel, jako jsou stíhačky F-22, pomocí radarů mohou být pro ruské letectvo velmi užitečné.

Jde o to, že americké stíhačky spoléhají na technologii stealth, která má být hlavní výhodou vůči ruským oponentům, kteří jim ve vzdušném souboji přinejmenším neustupují, a možná je dokonce i překonávají. Tudíž dominance „neviditelných“ letadel, jako jsou F-22, může být značně zpochybněna.


Není zde článek celý?