Ruský obchodní zástupce sdělil, díky čemu snižuje Polsko nákup plynu

Polsko snižuje nákup zemního plynu od Ruska hlavně díky reversu stejného ruského plynu z Německa, řekl v interview pro RIA Novosti obchodní zástupce RF v Polsku Vladimir Nefedov.

Upřesnil, že se loni objem exportu ruského plynu do Polska poněkud snížil. Ze zprávy polské ropné a plynárenské společnosti PGNiG vyplývá, že se za tři první čtvrtletí 2017 snížily dodávky zemního plynu z Ruska oproti stejnému období 2016 přibližně o 8 % a jejich podíl na celkovém importu tohoto zboží klesl z 90 na 71 %.

„Stalo se to především kvůli reversním dodávkám stejného ruského plynu z Německa, v menší míře kvůli dodávkám zkapalněného zemního plynu z Kataru, Norska a USA,“ vysvětlil zdroj agentury.

Upřesnil, že podle předběžného odhadu činil loni import ruského plynu do Polska 10 miliard kubíků.

Neobává se ale toho, že se Polsko může vzdát ruského plynu. „Dokonce i polští politici si uvědomují nemožnost naprostého zřeknutí se ruského plynu, tím spíš v brzké době. Nejdřív musí na třetí pokus vybudovat plynovod Baltic Pipe pro dodávky plynu z norského šelfu, zvýšit kapacity přístavu v Svinoústí a pak spočítat, nakolik levnější bude plyn dodaný plynovodem z Ruska,“ řekl Nefedov.

Smlouva na dodávky ruského plynu do Polska vyprší v roce 2022.


Není zde článek celý?