Situace před volbami se vyjasňuje. Jde o udržení paktu Zeman – Babiš

Zamlžená situace před druhým kolem prezidentské volby se vyjasňuje. Celostátní výbor hnutí ANO znovu potvrdil Andreje Babiše jako kandidáta na premiéra, a zároveň doporučil svým voličům, aby podpořili Miloše Zemana. Je tedy zjevné, oč nyní ve volbách po krátkém lavírování jde: o udržení pragmatického paktu Zeman – Babiš.

Povolební období plné zvratů pokračuje. Vše se odvíjí z krátkého odstupu voleb do sněmovny a přímé volby prezidenta, které jsou úzce propojeny jako spojité nádoby. Nyní se to projevilo v plné míře, ačkoli situace nebyla ještě nedávno tak jednoznačná.

Dva direkty hnutí ANO

Hnutí ANO v poslední době utrpělo dva citelné direkty. Sice se očekávalo, že jeho narychlo spíchnutá menšinová vláda nezíská v prvním pokusu důvěru, nicméně premiér si podle počátečních prohlášení tuto eventualitu nepřipouštěl. Oligarcha, který v byznysu není zvyklý prohrávat, musel spolknout hořkou pilulku, když jeho kabinet obdržel pouhých 78 hlasů výhradně od vlastních poslanců, což je nejpotupnější výsledek od vzniku České republiky.

Krátce nato Babišovi nevyšel manévr kolem vydání k trestnímu stíhání. Od počátku v poslanecké sněmovně vsadil na hlasovací koalici hnutí ANO, KSČM a SPD. Leč sázka na kontroverzního a odsouzeného Šlachtova expolicistu Jiřího Komárka, který měl zkompromitovat vyšetřovatele Čapího hnízda, nevyšla.

Dodnes nejsou známy pravé důvody, proč ho ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil mlčenlivosti před mandátovým a imunitním výborem, ačkoli to bylo výlučně v jeho kompetenci. Lze za tím tušit vnitřní nesoulad, se kterým premiér nepočítal. Odpovědnost se snažil přenést na vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou, která ji důrazně odmítla.

Roztržka s Hradem

Špatně se nějakou dobu vyvíjely i vztahy s Hradem. Babiš původně prohlašoval, že hnutí ANO bude interně hlasovat o tom, koho na prezidentský úřad podpoří. Nakonec z toho sešlo. „Všichni jsou gramotní, rozhodnou se podle sebe, nečekají na názor nějakého Babiše,“ tvrdil ještě počátkem prosince.

Zeman týden před prvním kolem nečekaně prohlásil, že předsedu hnutí ANO jmenuje premiérem podruhé až poté, co mu přinese „minimálně 101 zaručených hlasů“. Později upřesnil, že to myslel jako hrozbu ostatním stranám, že nechá premiéra vládnout bez důvěry tak dlouho, dokud většinu nesežene.

Babiš mu poté nepříliš nadšeně vyslovil osobní podporu, ale hnutí netáhlo za jeden provaz. Drahoše veřejně podpořil například brněnský primátor Petr Vokřál a europoslanci. První kolo nedopadlo podle předpokladů a Zeman získal méně hlasů, než se očekávalo.

Rozhozený Babiš na tento výsledek reagoval s tím, že by se měl Zeman zbavit svých nejbližších spolupracovníků Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře, se kterými nemá nejlepší vztahy. Snažil se tak vytvořit most k Jiřímu Drahošovi, pokud by volby vyhrál on.

Miloš Babiš

Babišův výpad vyvolal mezi oběma muži roztržku. Zeman nesl jeho výhrady úkorně a dal mu to v kuloárech najevo. Rozepře potvrdil v České televizi i redaktor Mladé fronty DNES Ondřej Leinert. Náhlé vyslovení manifestační podpory hnutí ANO současné hlavě státu vysvětloval s kouzelným přeřeknutím, že „Miloš Babiš“ si takto s Hradem žehlil vztahy.

Celostátní výbor hnutí ANO vyřešil ještě jednu tajenku. Nikdo soudný nemohl věřit názorově pružnému Andreji Babišovi po debaklu s vyjádřením nedůvěry vládě, že by nelpěl na postu premiéra. Spíše jen chtěl před svými voliči vyvolat dojem lítostivé pokory, že se s představou řídit vládu neprobouzí a neusíná.

Slabší chvilka

„Já jsem neměl sen být premiérem, není nikde zákon, že tam musím být,“ prohlašoval ještě před týdnem. Krátce před zasedáním širšího vedení ANO už hovořil jinak. Měl prý jen „nějakou slabší chvilku“. Utnul tak spekulace, že by hnutí nominovalo na post premiéra v médiích zmiňovaného Richarda Brabce, bývalého manažera Agrofertu, kde působil jako ředitel Lovochemie.

Jak uvedl server Novinky, výbor jednomyslně potvrdil Andreje Babiše jako jediného kandidáta na premiéra. Babiše prý poprosili, aby příště vyjádření, že nemusí být premiérem, do médií nedával. „Byl to jeho osobní pocit a my jsme potom stavěni do pozice, že nevíme, co si máme myslet,” vysvětlila středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová. Teď už vědí.

Mocenský pakt zpevněn

Co poslední vývoj znamená? Na jedné straně se vše vrací do původních kolejí. Tolikrát z obou stran popírané spojenectví mezi Zemanem a Babišem znovu nabylo zřetelných kontur, jakkoli prochází rozličnými stádii a peripetiemi. Jejich částečně rozvolněný mocenský pakt se znovu zpevnil.

Miloš Zeman na to v monologu na TV Barrandov reagoval tak, že šéfa hnutí ANO pověří sestavením vlády v každém případě, i když prohraje. Zbaví tak případně protikandidáta Jiřího Drahoše možnosti zasáhnout do hry. Drahoš totiž avizoval, že druhý pokus Babišovi nedá. Tím spíše, pokud byl vydán k trestnímu stíhání.

Zemanovi trestní stíhání předsedy vlády nevadí a za své tak berou spekulace, že by se mohl proti němu po svém zvolení více emancipovat. Nic tomu zatím nenasvědčuje, naopak mu dláždí cestu k sestavení druhé vlády na neomezenou dobu.

Ve hře znovu SPD a KSČM

Zároveň se tím znovu komplikuje situace, kdy vládu bude pravděpodobně sestavovat trestně stíhaný premiér. To byla nepřekročitelná překážka pro většinu parlamentních stran, které teď budou opět absolvovat zbytečná jednání s hnutím ANO. Svévolným počínáním Zemana a Babiše znovu vstupují do hry komunisté a Tomio Okamura.

Jsou to jediní partneři, kteří jsou ochotni o vládě s premiérem Babišem za těchto okolností jednat. Možná ještě s ČSSD nebo její částí, což se ukáže po jejím sněmu v polovině února. Zemanovi by tato konstelace vyhovovala nejlépe a neshledává v ní, na rozdíl od Drahoše, žádný problém.

Rozseknutí už čtyři roky zažitého mocenského bloku Zeman – Babiš se tak definitivně stává hlavním tématem druhého kola prezidentských voleb. Odvádění pozornosti k akademickým sporům, kolika se měl Jiří Drahoš účastnit debat, se míjí podstatou věci, o které se dnes rozhoduje. Pokud rovnou nejde natvrdo i o abolici v kauze Čapí hnízdo.

Není zde článek celý?