SPORTOVNÍ HALA ŠACHŤOR V DONĚCKU

100_8553-Dvorec sportu Šachťor,1953Sportovní hala Šachťor je památkou architektury v Doněcku. Byla postavena na místě bývalé cihelny v letech 1952-1953. Jedná se o první krytou sportovní halu na Ukrajině a jednu z prvních v Sovětském svazu. Předtím byly stavěny sportovní haly s lavičkami podél stěn a tato sportovní hala je víceúčelovou budovou s tribunami a má originální architekturu. Budova se stala prototypem moderních víceúčelových sportovních hal, sehrála roli při vytváření nového typu veřejných budov a byla prvním typem specializovaných sportovních areálů v Sovětském svazu, a také začátkem série takových areálů.

Rozměry hlavního sálu jsou 30 x 30 m, komplex zahrnuje také sály na vzpírání, karate a box. V hlavním sále jsou tribuny pro 600 diváků. Pod tribunami se naházejí šatny, sprchy, místnosti pro trenéry, masážní sály aj. Zde se nacházel gymnastický sál dobrovolného sportovního sdružení „Šachťor“. Budova je vyobrazena na ilustrované poštovní obálce se známkou, kterou vydala pošta Sovětského svazu 13.srpna 1963.

31.října 2011 byla na budově odhalena pamětní deska sovětské gymnastce, pětinásobné olympijské vítězce Polině Astachovové (1936-2005) v letech 1956-64. Slavnostního odhalení se zúčastnila žákyně Poliny Astachovové, olympijská vítězka z LOH 1996 Lilia Podkopajevová (nar.1978), sportovci-veteráni a žáci sportovních škol města. Na pamětní desce je napsáno: „V tomto Paláci sportu Šachťor v letech 1952-1963 trénovala pětinásobná olympijská vítězka, zasloužilá mistryně sportu SSSR ve sportovní gymnastice Polina Astachovová.“

Sportovní halou mě provázel hlavní inženýr haly Viktor Stěpanov, mistr sportu v boxu, ředitel haly v letech 1975-2013. V současné době zde trénují děti ve sportovní oddílech: sportovní gymnastika chlapců, sportovní akrobatika, box, kickbox, taekwondo, karate, vzpírání. Kromě toho zde existuje unikátní sportovní oddíl „všeobecná fyzická příprava“, jehož trénink právě probíhal ve velkém sále. „V tomto oddílu trénují děti od 4-5 let. Oddíl nemá zaměření na žádný sport. Děti se učí běhat, skákat, přitahovat se. Po dosažení vyššího věku, kdy je všeobecná fyzická připravenost dětí již na vysoké úrovni, mohou děti začít dělat nějaký sport, ať už vzpírání, box nebo akrobatiku. Je možné, že si děti vyberou sport, který v Šachťoru není. Nejdůležitější ale je, že ke sportům půjdou děti připravené“, vyprávěl Viktor Stěpanov. Odhadl jsem, že v obrovském sále trénuje najednou asi sto dětí pod vedením mnoha trenérů. „Dětí bývá někdy i více“, zdůraznil Stěpanov. Na tribunách bylo plno rodičů,sourozenců a známých, sledujících trénink.

Prošli jsme i dalšími, menšími sály. V jednom sále trénovali boxeři, v dalších teakwondisté a vzpěrači. Prošli jsme i prostory pod tribunami. Viktor Stěpanov vzpomínal na období SSSR, kdy sovětští sportovci, mezi nimi i sportovci Šachťoru, dosahovali obrovských úspěchů na olympiádách i mistrovstvích světa a na různých mezinárodních závodech. V současnosti se doněčtí sportovci mohou zúčastňovat závodů v zahraničí pouze v LLR, Rusku, Abcházii a Jižní Osetii.

Ve sportovní hale se konají nejrůznější závody, místní i republikové (často i za účasti sportovců z LLR), např. ve sportovní gymnastice, sportovní akrobatice nebo boxu. Každoročně se zde  a ve sportovní hale Dynamo koná mezinárodní otevřený republikový pohár ve sportovní gymnastice na památku Poliny Astachovové.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Doněck, DLR

loading…

Není zde článek celý?