Starosti ruského Sputniku. Má Česko vůbec nárok na svou vlajku?

I takové návrhy padaly na podobu Československé vlajky po vzniku ČSR. | FOTO: F24

Proruský web Sputnik produkuje vesměs zprávy i názory jako z jinou světa. Něco z tohoto materiálu ale působí už skutečně dost pozoruhodně.

Tak například autorka Alena Novotná se tu rozepsala o české vlajce: „Když se před pětadvaceti lety rozpadlo Československo, Češi Slováky tak trochu oklamali. Nejde o to, že by Praha, a osobně Václav Havel, zlikvidovala slovenský zbrojní průmysl. Jde o jinou věc, snad o maličkost, podvůdek, který ale Slovákům stále leží v žaludku. Jde o českou státní vlajku. Je nelegální!

Česká republika oficiálně nemůže používat současnou vlajku. Bílo-červený prapor s modrým klínem, měl zaniknout společně s Československem 1. ledna 1993. Dohodli se na tom federální poslanci. Čeští politici na to ‚jakoby‘ zapomněli a dál provokují Slováky…“

Podle ní si Češi podrželi vlajku, která jim patřit nemá. „‘Česká republika a Slovenská republika nesmějí po zániku České a Slovenské Federativní Republiky užívat státních symbolů České a Slovenské Federativní Republiky,‘ pravil ústavní zákon 542/1992 Sb., o zániku ČSFR.“

Pod článkem je sice poznámka, že názor nemusí odrážet mínění redakce a je vznesena otázka, co si o tom myslí čtenáři, ale stejně je to dost záhadná úvaha. Právníci by se na tom mohli dost vyřádit. Česká republika není Československo, tak proč by se měla řídit nějakým ústavním zákonem ČSFR. Jistě by se našly i kvalifikované argumenty, že by se jím řídit měla.

V rámci federace měla i Česká republika svou vlajku, ale většina obyvatel zřejmě ani netušila, jak vlastně vypadá.

Jak autorka Alena Novotná na toto téma přišla, je záhada. V jiném svém článku zase píše, že kdosi prý navrhuje změnu státní hymny, že by místo té stávající bylo možné zavést Modlitbu pro Martu. Slyšeli jste o tom někdy?

Kdyby to někomu nestačilo, tak se ještě v jiném textu zamýšlí nad tím, co by se dělo, kdybychom měli jaderné zbraně, které by tu zůstaly z dob Varšavské smlouvy. Dozvídáme se: „Jak víme z historie, ten, kdo se protiví vůli USA, toho potká krutý konec. Možná, že by po nás západní koalice požadovala zbavit se jaderných zbraní a přijmout její diktát. Pokud by Praha nesouhlasila, přišla by k nám brutální intervence. Pražský hrad by byl v troskách. Na Brno by dopadaly tomahawky. V šumavských lesích by domobrana bojovala s „mírovými jednotkami.“ Kolaboranti by vítali „osvoboditele.“ A prezidenta Zemana by soudili v Haagu. Není nakonec dobře, že jaderné zbraně nemáme?

Starosti Aleny Novotné na naši hlavu. Chápeme, že ruské a proruské weby používají jako strategii i to, že do hlav lidí vnášejí všelijaký zmatek a fantasmagorie. Čím víc, tím lépe. Konspirační teorie, to už známe. Dobře, zvykli jsme si. Ale nemohly by ty ruské srandičky mít aspoň nějakou úroveň?

Není zde článek celý?