Stíhačky páté generace budou mít i ruští západní sousedé

USA dodají Norsku 52 stíhaček páté generace F-35A. Na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem to oznámila norská premiérka Erna Solbergová, uvádí Fox Business.

Kromě toho země nakoupí námořní hlídkové letouny určené k vedení protiponorkového boje Boeing P-8 Poseidon. Obchod bude mít hodnotu 10 miliard dolarů.

Zástupce leteckého výrobce Lockheed Martin upřesnil, že první tři F-35A dorazily do Norska v listopadu 2017. Měsíc nato si je mohli prohlédnout tři ruští důstojníci. Jedná se o první oficiální případ, kdy si příslušnici ruské armády mohli osobně prohlédnout letoun tohoto typu.

Norsko se tak stane první zemí hraničící s Ruskem na západě, která bude mít ve výzbroji stíhačky páté generace. Stroj této třídy má i ČLR, která v roce 2017 zařadila do výzbroje Chengdu J-20 (v souladu se svou klasifikací Čína řadí tento stroj mezi letouny čtvrté generace). Navzdory tomu, že se v Japonsku vyrábějí letouny F-35, korporace Mitsubishi projektuje vlastní stíhačku X-2 Shinshin.


Není zde článek celý?