Šuman měl pravdu: Andrej Babiš lhal. Čapí hnízdo vlastnil vždy

ČAPÍ HNÍZDO. Chvíli Babišovo, chvíli zase ne, nakonec však přece jen ano. I s 50 miliony z evropských fondů. | FOTO: sglprojekt.cz

Dokumenty, které zveřejnila twitterová skupina Julius Šuman a podle nichž současný český premiér záměrně uváděl úřady v omyl, když žádal banku HSBC o půjčku na Čapí hnízdo, jsou podle serveru Neovlivní.cz pravé. To dokazuje, že Andrej Babiš celou dobu lhal o svých majetkových poměrech ve farmě, kterou se zabývají nejen čeští vyšetřovatelé, ale také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Dotace ve výši 50 milionů, kterou Čapí hnízdo získalo z evropských fondů byla určena pro malý podnik, což by však farma v moment žádosti o peníze neměla šanci získat. Proto ji měl údajně Babiš převést na svou rodinu, která by podmínky splňovala.

Jak ovšem uvádí server Sabiny Slonkové, doklady, které se objevily na internetu a dokazují, že v žádosti o půjčku je jako majitel Čapího hnízda uváděn Andrej Babiš, jasně dokazují, že šéf hnutí ano veřejnosti lhal, když tvrdil, že vlastníkem farmy byly jeho děti.

Zatímco banka schvalovala úvěr pro farmu, vlastněnou Babišem, úřady, poskytující dotaci byly přesvědčovány, že se jedná o podnik, který patří mezi malé a nemá s holdingem Agrofert nic společného. Tím byly záměrně obelhávány.

Podle Neovlivní.cz se těmito okolnostmi zabývá i policie při svém vyšetřování možného dotačního podvodu. V souvislosti s ním je obviněno jedenáct lidí včetně Andreje Babiše, jeho manželky Moniky, nebo prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Oba poslance ovšem k trestnímu stíhání musí nejprve vydat poslanecká sněmovna. Ta sice již jednou Babiše s Faltýnkem vydala, ovšem po volbách do poslanecké sněmovny se musí hlasovat ještě jednou. Poslanci stále čekají na stanovisko mandátového a imunitního výboru, podle kterého se mohou, ale nemusí řídit při hlasování o vydání.

Chcete číst také tištěnou verzi deníku FORUM 24? Předplaťte si magazíne Revue FORUM ZDE!

Není zde článek celý?