Times of Israel: Washington dovolil Izraeli odstranit íránského generála

Americké zpravodajské služby daly Izraeli zelenou na likvidaci vysoce postaveného íránského generála, který koordinuje vojenské operace v Libanonu, Sýrii a Iráku, píše The Times of Israel s odvoláním na kuvajtská média.

Posledních 20 let Kásim Sulejmaní velel speciálním jednotkám Quds íránských revolučních gard, jež mají na starosti tajné operace za hranicemi země.

Sulejmaní, jak uvádí list, je klíčovou osobou, která podporuje syrského prezidenta Bašára Asada v jeho snaze obsadit města, jež mají pod kontrolou povstalecké skupiny bojující v občanské válce. Kromě toho má na starosti organizaci vojenské pomoci skupinám Hizballáh a Hamás, které Izrael považuje za teroristické organizace.

Podle zdroje Izraelci byli před třemi lety dostatečně blízko k odstranění Sulejmaního, avšak Američané svého spojence zastavili. Došlo k tomu ještě v době Obamovy administrativy, která se soustředila na dosažení jaderné dohody s Íránem natolik, že zavřela oči na působení „teroristických organizací“. Nicméně není zcela jasné, zda Washington přijal toto rozhodnutí za tím účelem, aby zajistil úspěch dohody s Teheránem.


Není zde článek celý?