Transparence často požírá svoje největší hlasatele

Česká veřejnost je denně přesvědčována, že lékem na většinu společenských neduhů a patologických jevů je transparence. Máme přece digitální technologie, s jejichž pomocí každého uhlídáme, aby nehřešil a nedej bože aby sešel z jediné správné cesty.

Kdo si dovolí o transparenci pochybovat, kdo je skeptický k jejím výsledkům, okamžitě je označen za korupčníka a zloděje, který nemá čisté svědomí. „Nemáme co skrývat“ jsem slyšel v parlamentu každou chvíli. „Jak někdo v éře digitalizace může protestovat proti EET? To je směšné,“ hlásá ve své publikaci dnes již bývalý ministr financí Ivan Pilný.

Z fyziky je známo, že každá síla vyvolá stejnou sílu opačného směru a znaménka. Zákon akce a reakce se vyučuje na základní škole. V řadě věcí i společnost má svoje zákony, které jsou analogií zákonů fyzikálních.

Totalitní komunistický režim se snažil mít lidi pod kontrolou. K jejich smůle a našemu štěstí nedisponoval technologiemi, které jsou dnes běžně dostupné. To by potom bylo opravdové peklo na zemi. Dnes tyto technologie a softwary existují a pomáhají vytvářet obludný systém, v němž si libují nejen lidé s autoritářskými sklony, ale i naivní demokrati. Kdo by nechtěl chytat zloděje a násilníky pomocí záběrů z kamerových systémů, kdo by nechtěl zatočit se šedou zónou v podnikání, potlačit daňové úniky, mít na základě zdravotní databáze kvalifikovanější lékařskou péči?

Ale i v případě transparence platí přísloví, že všeho moc škodí. Jednou z lidských přirozeností, dokonce velmi důležitou, je netransparentnost. Ta se týká nejniternějších záležitostí, kam nemají přístup ani nejbližší. V běžném životě je celá řada činností, které si jen velmi obtížně s úplnou transparentností rozumějí. Vezměme například strategické jednání. To je klíčem k úspěchu v podnikání, v části politiky, vědy, kultury, prostě tam, kde je třeba hledat nezvyklá řešení. Zde transparence má stejné důsledky jako prostituce.

Po prvním kole prezidentské volby se reportér dotazoval neúspěšného uchazeče o Hrad Michala Horáčka, proč si na povolební setkání svých příznivců vybral budovu Mánesa na pražském nábřeží? „Jsou tady velká okna, chci tím říci, že vše, co dělám je transparentní, na všechno je vidět“.

V Americe existuje firma Axiom, která se zabývá shromažďováním dat o lidech. Její slogan láká na „nabízíme vám výhled na vaše zákazníky v rozsahu 360 stupňů“. Axiom má více informací o 300 milionů Američanů než FBI, daňový úřad IRS a další veřejné instituce. Jedinci je ve výsledku jedno a důsledky jsou obdobné, špehuje-li vás někdo z ekonomických, nebo politických důvodů. Dnes se tzv. data miningem, tj. dolováním (vytěžováním) dat zabývají nejen zpravodajské služby, ale milióny ajťáků  pracujících pro marketing.

Ale zpět k transparenci. Lidé přetížení transparencí hledají únik. V kyberprostoru se objevuje TOR. Tak je označována klientská softwarová síť, která umožňuje uživateli anonymní pohyb po internetu. Data takového klienta tečou labyrinty serverů klientských sítí, aby konečně doputovala k cílovému počítači. Identita uživatele je tím skryta. Internetové adresy odesílatele a příjemce nejsou souběžně čitelné, takže nelze určit, kdo s kým komunikoval. Za používání toru nemusíte nic zaplatit. Je open source zdrojem.

Dnes již milióny lidí utíkají z transparentních bankovních operací do světa kryptoměn, kde nejsou „standardní“ omezení, kam nedosáhne žádná národní banka, kde se daří stínové ekonomice, ale kde hrozí fatální makroekonomické důsledky. S přibývající transparencí současně narůstá velmi sofistikovaná temnota.

Transparence často požírá svoje největší hlasatele, což vidíme v české politice. Hlavní aktér projektu EET Andrej Babiš má velký problém vysvětlit majetkové přesuny Čapího hnízda během čerpání evropských dotací.

Dnes už se po pravdě nepídí jen novináři, ale i policie. Po svém vítězném prezidentském klání v roce 2013 Miloš Zeman prohlásil: „Se mnou přijde zákon.“ Na konci volebního období jeho nezřízený obdivovatel senátor Veleba prchá z televizního studia DVTV poté, co jako předseda strany SPO není schopen říci, kde jeho strana vzala peníze na podporu Zemanovy kampaně.

A boj za větší transparenci v politice a protikorupční tažení financuje podnikatel, který miliardy vydělal na automatickém vysokofrekvenčním obchodování s akciemi. Podobně jako u kryptoměn takové podnikání může destabilizovat burzy a vyvolat řetěz fatálních důsledků.

Není zde článek celý?