Trump označil Rusko a Čínu za hrozbu americkým hodnotám a hospodářství

„Rusko a Čína hodí rukavici zájmům, ekonomice a hodnotám Spojených států,“ oznámil americký prezident Donald Trump během tradičního vystoupení „O stavu země“ v Kongresu.

„Po celém světě se setkáváme s režimovými odpadlíky, teroristickými skupinami a takovými soupeři jako Čína a Rusko, kteří hází rukavici našim zájmům, ekonomice a hodnotám,“ řekl vůdce Bílého domu.

Trump vyzval Kongres, aby přestal se snižováním vojenského rozpočtu státu a „celkově financoval znamenité vojenské síly“. Také vyhlásil nutnost modernizace amerického jaderného arzenálu, aby byl „natolik silným, že umožní potlačit jakoukoliv agresi“.

Navíc Trump obvinil KLDR z lehkovážné snahy o jaderné ozbrojení, které, podle jeho slov ohrozí Spojené státy.

„Provádíme kampaň maximálního nátlaku (na KLDR), aby se to neuskutečnilo,“ řekl Trump. „Zkušenost z minulosti nás naučila, že sebeuspokojení a ústupky vyvolávají jenom agresi a provokace. Nebudu opakovat chyby předcházejících administrací (USA), které nás dovedly do této nebezpečné situace,“ dodal.

V polovině ledna Pentagon zveřejnil základní body nové Národní obranné strategie. Podle tohoto dokumentu hlavními hrozby pro americkou bezpečnost jsou Čína, Rusko, KLDR a Írán.


Není zde článek celý?