Tukové zásoby jsou užitečné, tvrdí medici

Vědci z Národního institutu ochrany zdraví USA provedli sérii experimentů, které ukázaly, že tukové tkáně organizmu obsahují specifické buňky imunitního systému, které jsou nezbytné pro boj s infekcemi. Výsledky výzkumu publikoval magazín New Scientist.

Během pokusů na myších skupina specialistů pod vedením Yasmine Belkaid našla v tukových nánosech velkou koncentraci T-lymfocytů, které poté, co se setkali s patogenem, si „zapamatovávali“ jeho strukturu a při opakovaném nakažení stejnou infekcí vytvářeli druhotnou „odpověď“ imunitního systému.

Zdůrazňuje se, že T-buňky z tukové vrstvy mají silnější reakci než ty, které jsou v jiných orgánech. „Tato tkáň je jako kouzelné bylinky, které mohou optimálně aktivovat T-buňky paměti,“ vysvětlila Belkaid.

Pro potvrzení předběžných výsledků skupina Belkaidové dala tukové tkáně infikovaných myší jedincům, kteří se nesetkali s patogenem. Následně byli vystaveni bacilům. Po nějaké době se vysvětlilo, že implantovaná tkáň kladla odpor přesně tak, jako kdyby organismus již byl v minulosti infikován.


Není zde článek celý?