Turecká válka v Sýrii

Turecko stojí na prahu své vlastní války na syrském území. Turecká válka hrozí roztržkou mezi nedávnými spojenci v boji proti tzv. Islámskému státu – USA, Ruskem a Tureckem.

Nebude to válka proti legitimní syrské vládě, kterou turecký prezident Erdoğan nenávidí. Nebude válčit ani proti některé součásti tzv. demokratických sil, které Turci podporovali od samého začátku „arabského jara“ a pomohli tak rozpoutat v Sýrii občanskou válku.

Válčit se bude s regionem Afrin, obývaným syrskými Kurdy. Záminkou je boj proti teroristům. Prezident Erdoğan už před lety řekl, že nepřipustí, aby na jih od turecké hranice vznikla „kurdská entita“.

Od chvíle, kdy se v Sýrii otevřeně začaly angažovat USA a jejich koaliční spojenci, staly se kurdské jednotky pod praporem YPG jejich nejlepšími bojovníky. YPG je v Turecku považována za teroristickou organizaci, za odnož v Turecku působící PKK.

Kdo si ještě vzpomene na zničení městečka Kobane? Tehdy turecká armáda v poklidu přihlížela z pár stovek metrů vzdálené hranice, jak Kurdové bojují o život s islámskými fanatiky.

V době tažení proti ISIL „vyčistili“ Turci část syrského území podél turecké hranice až k řece Eufrat v rámci operace Eufratský štít. Tehdy nešlo jen o vytlačení vrahů z Islámského státu, ale i o zatlačení Kurdů za Eufrat. Nyní, téměř po roce, zahájili Turci další fázi této operace. Teroristy jsou tentokrát ti, kdo se na porážce islamistů podíleli nepřehlédnutelným dílem.

Minulý týden (10. ledna) si na turecké MZV povolali amerického chargé d´affaires, aby vysvětlil zprávy o tom, že USA začaly cvičit příslušníky YPG s cílem vytvořit pohraniční stráž. Podle tureckého názoru to může poškodit už tak napjaté vztahy Turecka a USA.

Turecký prezident očekává, že spojenci „neudělají tu chybu“, že by se „přidali na stranu YPG“. V neděli už kurdští představitelé informovali o bojích na území Afrinu mezi tureckými jednotkami a YPG. Erdoğan vyzval kurdskou stranu PYD (jednotky YPG jsou její součástí) v regionu Afrin, aby se vzdala. Zřejmě jako vykřičník za větou ostřelovalo turecké dělostřelectvo několik cílů na jeho území. Podle turecké strany šlo o odvetu za ostřelování tureckého území ze strany YPG. Turecký prezident také varoval spojence před případnou pomocí „syrským teroristům“ a odmítl nést „odpovědnost za důsledky“ takového počínání.

S vytvořením jakési pohraniční stráže nesouhlasí ani vláda B. Asada, která takový krok považuje za „útok na suverenitu a územní integritu Sýrie a za flagrantní porušení mezinárodního práva“. Rovněž Rusko ústy svého ministra zahraničí vyjádřilo názor, že vytvoření pohraniční zóny pod kontrolou „militanty podporovanými USA“ by mohlo vést k rozdělení Sýrie.

Dnes (16. ledna) prezident Erdoğan oznámil, že vojenskou akci v oblasti Afrin v Sýrii provádí turecká armáda spolu se syrskými opozičními skupinami. Vyzval také NATO, aby nereagovalo na provokace u tureckých hranic ze strany YPG. V Bruselu souběžně jedná náčelník generálního štábu turecké armády generál H. Akar. Ten se má během dne setkat se svým americkým protějškem. Předá mu reakci turecké strany na záměr vytvořit pohraniční stráž v síle asi 30 000 bojovníků SDF, kteří jsou většinou Kurdové. Podle Erdoğana Turecko tuto „teroristickou armádu rozdrtí“ protože „je třeba ji udusit ještě dřív, než vznikne“.

Není zde článek celý?