Uchazeči o post prezidenta by měli projít psychotesty a zdravotní prohlídkou

Každý, kdo se chce stát hasičem, musí projít logicky náročnými fyzickými testy, zdravotní prohlídkou a psychotesty. Ještě horší testy čekají uchazeče o práci u policie nebo armády. Na pravidelné prohlídky chodí řidiči autobusů a lidé mnoha dalších profesí. Pokud neprojdou, ve své práci končí. Mnohdy jsou podmínky tvrdé, ale s ohledem na jejich odpovědnost odpovídající. Oproti tomu vrchní velitel ozbrojených sil, člověk, který podepisuje zákony, jmenuje a odvolává vládu, vede složitá jednání v zahraničí, je zcela bez kontroly. Žádná zdravotní prohlídka, žádné psychotesty. A to je, jak se ukazuje, chybou.

Prezidentem tak může být člověk, který si neuvědomuje, v jakém stavu se nachází. Jeho okolí mu to bohužel tají.

Obyvatelé této země mají právo vědět, v jaké je prezident kondici. Zda je jeho tělo a mozek funkční a zda je schopen řídit republiku.

Že je nedůstojné, aby prezident dokládal, že je zdráv? Není. Až dosud jsme tu neměli prezidenta, který by ve funkci vzbuzoval vážné obavy, zda zvládne chodit (nezvládá) a zda zvládne přemýšlet a nevyslovovat jiná slova, než by chtěl jeho mozek. Pokud nemá prezident soudnost na to, aby sám ze zdravotních důvodů odstoupil, a navíc chce post zastávat dalších pět let, stává se požadavek na zdravotní prohlídku a psychotesty oprávněným.

Chceme zdravého prezidenta, který je schopen sám dojít na jednání? Chceme prezidenta, který si uvědomuje, co říká?

Který ze dvou kandidátů na prezidenta by prošel psychotesty a zdravotními testy?

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?