USA hodlaly předat Rusku technologie Hvězdných válek

V USA uvažovali o vytvoření spolu s Ruskem systému včasného varování před raketovým útokem. Vyplývá to z nedávno odtajněných dokumentů pozdní sovětské doby, píše The Telegraph.

Praví se v nich, že na tehdejšího prezidenta USA George Bushe staršího udělal takový dojem pád komunistického režimu v Rusku, že ho začal považovat za spolehlivého spojence.

Projekt Hvězdných válek vymyslel Ronald Reagan v roce 1983 jako jistý kosmický štít před eventuálním jaderným útokem, a na začátku devadesátých let se stal účinným prostředkem na sledování vypuštění raket. Ve Washingtonu začali považovat tyto technologie spíše za prostředek obrany před režimy Saddáma Husajna v Iráku a Muammara Kaddáfího v Libyi.

Podle odtajněných spisů nosil Bush starší v hlavě po roce 1991 plán globálního systému varování před raketovým útokem, který by spojil kosmické a pozemní přístroje. Předpokládal, že pakt NATO a Rusko budou jednat společně. Hodlal to projednat s ruským prezidentem Borisem Jelcinem.

Jenže se těmto plánům nebylo souzeno splnit. Po rozpadu SSSR začali považovat projekt globálního systému varování před útokem za zastaralý a neodůvodněně drahý.


Není zde článek celý?