V kauze lithium Babiš tančí, jak KSČM píská. A nebude to naposledy

Lídři neformální koalice Andrej Babiš, Vojtěch Filip a Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Komunisté v nové době stoupají v ceně a dávají to jasně najevo. Pohrozili Babišovi, že ukončí jednání s hnutím ANO o podpoře jeho vlády, pokud bude podepsán dodatek k memorandu o lithiu. Premiér ostře zareagoval a snahu svého ministra Tomáše Hünera odmítl. Začíná tančit, jak KSČM píská, a nebude to naposledy.

Kauza lithium ovlivnila loňskou předvolební atmosféru. Politicky neopatrného kroku ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, který tři týdny před volbami podepsal memorandum s australskou společností EMH, využilo hnutí ANO, komunisté a SPD k frontálnímu útoku na ČSSD.

Na počátku dezinformace Aeronetu

Podle odhadů mohla tato aféra ubrat sociálním demokratům dvě až tři procenta hlasů a Andrej Babiš ji umně využil k odvedení pozornosti od vlastního skandálu s Čapím hnízdem. Co jí předcházelo?

Dne 2. října podepsal ministr Havlíček (ČSSD) Memorandum o porozumění s australskou společností European Metals Holdings (EMH), která má přednostní právo na hlubinnou těžbu lithia v Krušných horách. Memorandum vyjadřuje „společnou vůli obou stran, aby v budoucnu získávané lithium z ložiska Cínovec bylo dále upravováno a zpracováváno do maximálně možné finální podoby na českém území ku prospěchu České republiky“.

Námitky proti memorandu původně nemělo ani ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem (ANO).

Dne 4. října ovšem přinesl prokremelský web Aeronet důkazy nepodloženou dezinformaci, podle níž představuje podpis referenda součást snahy ČSSD vytunelovat české lithium. Text rovněž obsahoval výzvu volit hnutí SPD Tomia Okamury, které prý podobným „tunelům“ zabrání.

Interpretaci „tunel socialistů“ následně přebrala další média a do čela nejhlasitějších kritiků se postavil marketingově (všeho)schopný Andrej Babiš, který ji začlenil do hystericky vybičovaného závěru své kampaně. Hnutí ANO, komunisté a Tomio Okamura následně ještě před volbami prosadili ve sněmovně právně nezávazné usnesení o zneplatnění memoranda.

Aeronet se ke své roli spouštěče této kauzy hrdě přihlásil (20. 11. 2017). „Plně jsme museli nahradit funkci veřejnoprávních médií, které se tím nezabývaly a místo toho se věnovaly útočení na Andreje Babiše a jeho Čapí hnízdo jako do zblbnutí,“ uvedla jeho redakce doslova s tím, že nebýt jeho článku, „zmizelo by lithium v tichosti a hranicemi“.

Vydírání komunistů

Kauza lithium po volbách podle očekávání upadla do zapomnění a nic se neodehrálo ani poté, co Babišův nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner prohlásil, že memorandum zatím rušit nebude. Ani ve vládním programovém prohlášení není o rušení memoranda k lithiu ani slovo.

Žádnou reakci premiéra nezaznamenalo ani Hünerovo prohlášení ze dne 25. ledna, který po jednání s těžaři veřejně oznámil, že uzavře dodatek k memorandu v duchu vládní strategie, že „veškeré nakládání s nerostným bohatstvím České republiky bude maximálně výnosné pro stát“.

O dva dny později se ozvali komunisté. V den vyhlášení prezidentských voleb zveřejnili prohlášení, ve kterém dodatek k memorandu velmi ostře napadli. Předseda KSČM Vojtěch Filip pohrozil, že pokud ministr Tomáš Hüner dodatek podepíše, nemá cenu dál jednat s hnutím ANO o podpoře vlády. „On se snad pomátl,“ dodal na jeho adresu.

Premiérovo probuzení

Teprve poté reagoval premiér Babiš. Hünerovu snahu zkritizoval s tím, že podepisovat dodatek k memorandu nemá smysl, protože je prý celé nesmyslné a „nemůže být platné“.

Z této žinantní situace vyplývají pro předsedu vlády v demisi dvě nepříjemné skutečnosti. Jednak jsou zpochybněny jeho manažerské schopnosti, zvláště pokud tvrdil, že jednobarevná vláda může fungovat bez sporů a problémů. Nelze uvěřit tomu, že premiér, zvyklý řídit podřízené esemeskami, pět dní netuší, co připravuje jeho vlastní ministr na jednání vlády. Probudí se teprve poté, co mu pohrozí revoltou komunisté.

Ještě závažnější je zjištění, jak příliš je patrné, že musí brát Andrej Babiš ohledy na komunisty, kteří zatím jako jediní otevřeně nabízejí podporu jím vedené vlády. Společné pracovní skupiny KSČM a hnutí ANO už mezitím jednají na plné obrátky.

KSČM připravena podpořit vládu

O ochotě komunistů, kteří se loni po volbách svým nejslabším polistopadovým výsledkem octli nad propastí, svědčí článek ve stranických Haló novinách (24. 1. 2018). Text s výmluvným titulkem „KSČM je připravena podpořit vládu“ popisuje programová jednání s hnutím ANO a naznačuje, že jsou na dobré cestě.

Shodu cítí mimo jiné v pravidelném růstu minimální mzdy. Nevadí, že tempem ohrožujícím podnikatelský sektor, dále mimo jiné v zavedení obecného referenda a zdanění církevních restitucí, které ovšem může narazit u Ústavního soudu. „Problém pro komunisty nepředstavuje to, že byl premiér Andrej Babiš vydán k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo,“ píše autor článku doslova, čímž se zatím liší od postojů ostatních parlamentních stran.

Ať už memorandum k lithiu a jeho dodatek dopadnou jakkoli, o současném stavu tato epizoda vypovídá mnohé. Osud Babišovy menšinové vlády závisí na manýrech komunistů a zjevně i radikálů Tomia Okamury, kteří nadále zvyšují svoji cenu. Zvolení Miloše Zemana prezidentem, který toto souručenství – nejlépe ještě se zpacifikovanou sociální demokracií – preferuje, dává tomuto vývoji zelenou.

Andrej Babiš bude muset ještě hodně ustupovat a handlovat, než vláda pod jeho vedením získá důvěru. Ve skutečnosti je zatím slabší a ve větší defenzívě, než jak se snaží působit na veřejnosti. S přihlédnutím k okolnostem to ovšem žádné terno do budoucna neznamená. O tom svědčí i pozoruhodné zjištění, že najednou žijeme v zemi, kde „veřejnoprávní média nahrazuje Aeronet“.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?