Vědci napsali o nenapravitelném vlivu alkoholu na genetiku

Vědci z Cambridgeské univerzity ve Velké Británii zjistili, že alkohol poškozuje DNE v lidských kmenových buňkách, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Výsledky výzkumu byly uveřejněny v časopisu Nature.

Během pokusů dávali vědci myším rozředěný etylalkohol a pak sledovali metodou sekvence DNA a analýzy chromosomů vliv acetaldehydu na jejich geny. Tato toxická látka vzniká při přetvoření v organismu lihovin.

Výzkumníci zjistili, že alkohol poškozuje DNA v krevních kmenových buňkách a nezvratně mění jeho strukturu. Tyto změny zase zvyšují riziko vzniku sedmi druhů onkologických chorob, včetně rakoviny mléčné žlázy nebo střev. „Důležité je si pamatovat, že dokonce máte-li v pořádku orgány odpovídající za přetvoření alkoholu a reparaci DNA, jsou stejně nedokonalé, a zneužití alkoholu může způsobit rakovinu,“ vysvětlil Ketan Patel, jeden z autorů výzkumu.

„Tento výzkum ukázal, jakou škodu může způsobit našim buňkám nadměrné požívání alkoholu, že může mít daleko vážnější následky než kocovinu,“ cituje portál MedicalXpress profesorku Lindu Bauldovou, expertku dobročinné nadace Cancer Research UK.


Není zde článek celý?