Verdikt OLAFu je venku: Nesrovnalosti, opatření, rušení dotace 42 milionů, ostuda

Pod tlakem žádostí o informace Ministerstvo financí ČR zveřejnilo malou část z verdiktu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Z krátkého textu je jasné, že evropští vyšetřovatelé zjistili nesrovnalosti v projektu Čapího hnízda. Jasně se potvrzuje to, co oponenti premiéra Andreje Babiše tvrdí již mnoho měsíců: Že v záležitosti Čapího hnízda není vše v pořádku a že v této věci mohl být spáchán podvod.

Je to veliká ostuda pro Českou republiku. Žádná jiná země v Evropě nemá premiéra, který by čelil takovému podezření. Z toho, že spáchal podvod ho viní Policie ČR a nyní na to ukazuje i verdikt vyšetřovatelů OLAF.

Česká republika teď bude s největší pravděpodobností platit částku, kterou Babiš na svou farmu získal. OLAF doporučuje, aby: „Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku učinilo následující krok: Přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“.“

Andrej Babiš věděl, proč okolo „Čapáku“ tak hysterčí. Proč nejdříve lhal o tom, že neví komu areál patří, potom lhal, že patří nějakým právníkům, potom že… Těch lží bylo tolik, že se v tom už nevyzná asi ani sám Babiš.

Podstata kauzy je taková, že bývalý zemědělský areál spadající pod Agrofert měl být účelově vyčleněn do malé společnosti, aby splňoval parametry pro získání dotace určené drobným podnikatelům. Tu získal. Později byla farma opět vrácena do majetku Babiše. Areál Andrej Babiš používá jako své rodinné sídlo. Pořádal zde také svoji svatbu.

Policie viní 11 lidí z podvodu. Andreje Babiše, jeho manželku, Jaroslava Faltýnka a příbuzné Andreje Babiše.

Není zde článek celý?