VIDEO: Drahoš není loutka. Na slušnost si zvykneme strašně lehce, říká Ondřej Vetchý

Známý herec Ondřej Vetchý se rozhodl exkluzivně pro deník FORUM 24 vyjádřit v prezidentským volbám a podpořit profesora Jiřího Drahoše. Jeho poselství je jasné: Je čas, aby se rozdělené české společnosti konečně podařilo zasypat ty hluboké příkopy, které v ní v posledních letech vznikly. A to se nemůže podařit, pokud bude i nadále na Pražském hradě Miloš Zeman.

„Nemáme šanci, pokud nebudeme táhnout za jeden provaz,“ upozorňuje herec, který se vyjádřil také k mapě republiky po prvním kole volby. Podle něj ukazuje, že Zeman sice v regionech vyhrál, ale je to zároveň značně zjednodušený pohled. „Ta mapa bude mít výpovědní hodnotu až po druhém kole. Teprve tehdy se ukáže, jaký je poměr sil,“ řekl Vetchý. „Pražáci nejsou žádný národ,“ dodal.

„Chci ujistit naše občany, kteří adorují Miloše Zemana, kteří si neumějí představit, že budeme mít někoho jiného za prezidenta, že v náručí někoho, kdo bude slušný a kdo nebude elitář, kdo bude kopat skutečně za všechny, že se jim slušnost stane něčím přirozeným, a mám pocit, že se i jim bude žít mnohem líp. Chce to jenom čas,“ říká Vetchý a zdůrazňuje: „Na slušnost se zvykne strašně lehce.“

Podle Vetchého se ve chvíli, kdy vyhraje jiný kandidát než Zeman, situace zásadně změní. „Chci vás jenom ujistit o tom, že už dávno neplatí, že to, co je napsáno, je pravda, že na každém šprochu pravdy trochu. Vytvářením dezinformací se živí miliony lidí na celém světě,“ vzkazuje Vetchý. „Oni tím získávají moc a moc generuje peníze. Vždycky na to myslete!“

Oblíbený herec prosí voliče, aby přemýšleli o tom, proč jim někteří lidé tvrdí některé věci, často lži. A také o to, aby se nebáli, kdyby náhodou nevyhrál Miloš Zeman. „Věřím, že bude-li prezident někdo, kdo je slušný, zvyknete si na to,“ myslí si Vetchý a dodává: „Možná se pak potkáme a také se na sebe usmějeme.“

Vetchý je přesvědčen o tom, že Zeman lidem, které zastupuje, spíše ublížil. „Stal se jejich hlásnou troubou,“ uvádí herec s tím, že prezident by měl lidi spíše uklidnit, dovzdělat je a vysvětlovat jim věci. Je přesvědčen o tom, že Češi jsou přeborníci v důvěře v konspirační teorie a v tvrzeních, že „to přece psali v novinách“.

„Pojďme teď používat spíše rozum a mozek než emoce,“ vyzývá Vetchý. Profesora Drahoše zná osobně a bude jej volit i díky tomu, že je to podle něho člověk, který si stojí za svým a který se rozhodně nikým nenechá koupit. „Není ani trochu loutka,“ myslí si.

Největší chybou Miloše Zemana je podle Vetchého tvrzení, že Česká republika může zůstat neutrální. „Máme jedinou šanci: Být plně integrovaní v demokratickém bloku. To se nám podařilo a velkou roli v tom sehrál právě Miloš Zeman,“ připomíná známý herec. Vyvolávání pocitu, že jsme neutrální, je podle Vetchého velmi nezodpovědné.

Vetchý si aktuálně zahrál prvorepublikového ministra Aloise Rašína – a i u něho nachází paralelu se současností. I on si přál, aby Čechoslováci drželi pohromadě. „Ať už to dopadne jakkoli, těch pět let tu budeme žít společně. Pojďme prosím držet pohromadě,“ uzavírá Vetchý.

Není zde článek celý?