Vůdce ISIS Abu Bakr al-Baghdadi by se mohl ukrývat ve Švédsku

Podle zdrojů s nimiž hovořil deník Guardian, vedoucí představitelé ISIS, včetně Abu Bakr al-Baghdadiho, uprchli ze Sýrie a nyní se mohu ukrývat ve Skandinávii. A pokud je tomu opravdu tak, pak je liberální Švédsko, kde je kontrola dokladů absolutní vtip, bezpochyby logický výběr. Také se zdá, že pravděpodobně si první tato evropská země připomene válečnou zónu, kterou právě opustili.

Deník Guardian píše: Během vzestupu a pádu Islámského státu pokračuje debata ve zpravodajských kruzích o tom, zda je Baghdadi mrtev nebo žije, což by mělo významný dopad na skupinu, která stále ohrožuje regionální uspořádání a globální bezpečnost. Vysoce postavení zpravodajští představitelé a jejich protějšky v Evropě tvrdí, že úroveň hrozby organizace se sotva změnila a že přežití Baghdadiho by mohlo být použito pro jeho následovníky jako výzva pro shromáždění.

Úředníci tvrdí, že pobočka zodpovědná za plánování útoků v zahraničí zůstala relativně nedotčená ztrátami bojovníků a pozemků.

„Jsou složitou administrativou plnou bývalých zpravodajských úředníků,“řekl Hashimi. „Oni se zabývají náborem, vyzbrojováním, dopravou bojovníků a shromažďováním finančních příspěvků a almužen. Z 35 poboček je 33 vedeno dvěma Iráčany: Abdulláhem Joussef al-Khatourim, přezdívaným Abu Bakr a Abu Tiba Ghanem al-Jboorim. Věříme, že jeden je teď v Turecku a druhý ve Skandinávii.“

„A nyní se v arabském světě šíří silné zvěsti, že právě Baghdadi odešel do Skandinávie, pravděpodobně do Švédska. Nebuďte překvapeni, pokud se potkáte s vůdci ISIS v obchodě Ica poblíž vás! Píše autorka Hanna Gadban na Twitteru.

(Speisa/ svobodnenoviny.eu)

Není zde článek celý?