Zase to lithium

MS_CINOVEC_LITHIUM_1_1_Dech beroucí analýza ČSSD, kterou jsem nečetl, vyzdvihující těžký volební úspěch u podzimních voleb, mě uspokojila. Čína, Babiš a lithium jsou vyjmenované pilíře volebního trháku. Po slastném zamlaskání nad pocitem vítězství, nechávám první dvě komodity stranou a podívám se s vámi na lithium. Co vlastně víme? Neinformovaní občané odkázaní …. vlastně na co? Shrnuji:

–         Už delší dobu se ví, že pod Krušnými horami je veliké naleziště lithia, strategického prvku budoucnosti, pokud opomineme jiné elementy pod zemí vzhledem k technologickým možnostem současné civilizace.

–         V průběhu minulého roku se na veřejnost dostávají zprávy, kdo má zájem o těžbu, kdo provádí geologický průzkum atd. Vláda ke „vznikajícímu informačnímu šumu“ mlčí.

–         Část veřejnosti, které není lhostejné, komu patří nerostné bohatství České Republiky, či jak bylo naloženo například s vodou, se začíná ozývat.

–         Vychází najevo, že: V lithiovém byznysu bují rychloparazitní nádor, miliardář Janeček. Ten v televizi pouze řekne „že ho lithium vlastně nezajímá, že je finančník“. Další zpráva říká, že ve zhoubném lithiovém bujení lze najít i zločince miliardáře Bakalu a jím nastrčeného odborníka Richarda Pavlíka.

–         Ozývají se media, tak, jak je u nás obvyklé. To zn.: Lžou, mlží, zlehčují, překrucují. Jistý odborářský odborník či odporník, jménem myslím Unterbetrueger, ale nejsem si tím jménem jistý, naznačuje ohařům na stopě:  „Nejásejte, těžba tohoto prvku není žádná legace, není lepší to nechat koňovi?“. Jiný novinářský expert se poněkud řečnicky ptá: „ V Srbsku taky mají lithium a Rio Tinto (jméno těžební společnosti z Austrálie) se do toho dá co nevidět. Budeme čekat, když jsou ceny lithia na burze výhodné a my zaspíme, až ceny spadnou?“ Další novinářský lumen se pozastavuje nad tím, kolik lidí do problému žvaní a přitom nic neví. Politické strany ČSSD, ODS, TOP 09, mimo ANO, komunisty a snad Okamuru nejeví zájem, jejich Leitmotiv je: „Nechme to odborníkům, nemíchejme se do toho“. Prezident Zeman na besedě s občany Dubí neurčitě říká, že státnímu podniku Diamo (státní podnik zabývající se těžbou uranu a sanací po těžbě, to znamená společnost ve státních rukou, která má u nás možná jediná s dobýváním nerostů a ekologickou zátěží odpovídající zkušenosti) se podle ředitele „do toho nechce“.  Pokud je mi známo, tak ve funkci ředitelů Diama od převratu byly vždy členové ODS. A je-li současný ředitel pan Rychtařík něco jiného, nevím.

–         Část veřejnosti je znepokojená, že lithium jako nerost je prodáno cizí společnosti, bez jakékoliv diskuze a publicity.

–         Na veřejnost se dostává informace, že vláda, přesně ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, podepisuje „Memorandum o porozumění“  s australskou firmou European Metal Holdings.

–         Toto spouští lavinu. Někteří občané zjistí, že australská společnost je pravděpodobně bílý kůň, která nemá žádné zkušenosti s těžbou, kryjící koho? Nevíme. Objevují se články, jejichž motto lze shrnout: „Co z toho budeme mít? Pár šušňů? A mizerně placená místa kopáčů a uklízeček? A zisky v tramtárii, klausovsky „za vodou“, ale pro koho?

–         Někteří občané podle rady a praktického návodu právníka podávají trestní oznámení na dotyčného Havlíčka. Já jsem mezi nimi. TO je později vyřízeno Národní centrálou proti organizovanému zločinu s tím, že nebyly zjištěny skutečnosti, které by opravňovaly… atd. Věc je uložena k případnému dalšímu šetření.

–         Pan doc. Valenčík uveřejňuje skvělý rozklad pana Kunšteka k danému případu. Jde o srozumitelný výklad pro laika a přitom jasný. Dotyčný Havlíček podpisem o porozumění podepsal souhlas s ochranou investic, to znamená nákladů dosud do průzkumu vložených. Případné zrušení memoranda poskytne Australanům, a těm co za nimi stojí, klacek na vymáhání částky v soudním sporu s Českou Republikou.

–         No, a abych ten dlouhý úvod zkrátil, volební úspěch ČSSD je tedy na světě. Nerodil se lehce, vydřené vítězství, uf.

A teď druhá část.

Jde o dva články: 1) Ministra v demisi za ANO pana Huenera o dodatku k Memorandu, 2) Reakci předsedy KSČM V. Filipa na toto prohlášení. Oba z právě uplynulého týdne. (k přečtení na konci článku)

Pokud články shrnu. Pan Huener chce připojit Dodatek k Memorandu o porozumění s EMH. Pan Huener spěchá, dodatek chce podepsat do týdne. Skutečnost, že Huener chce podepsat jakýsi dodatek, jehož obsah tají, do týdne, je dokladem zákeřnosti a podlosti hnutí ANO. Hnutí dobře ví, že se lidé zaobírají volbou prezidenta, která jim připadá důležitá. A věc mnohonásobně důležitější, lithium, nechají plavat. O tom jsem přesvědčen. Dodatek je totiž v rozporu s předchozími ujednáními a jeho podpis ochromí možnosti vlády ANO s podporou komunistů a Okamurovců.

Doporučuji: Oba články, jsou v příloze, přečíst. Nabízí se několik otázek. První, poslední a základní. Co je důvodem překvapivé ochoty ANO k obratu v politice do nevěrohodna?

Možnosti:

–         Vyvázat pana Havlíčka z případného trestního stíhání, zodpovědnosti za výpalné za zmařenou investici – termín použitý v rozkladu panem Kunštekem. Například za handl přemluvit úspěšnou ČSSD ke spolupráci ve vládě.

–         Vyhnout se platbě výpalného. To se může jevit jako dobré pro státní rozpočet z krátkodobého hlediska, ale katastrofální z hlediska dlouhodobého.

–         Neschopnost a nezájem brát se za české zájmy z pohledu právníků, institucí, které v tomto mohou něco učinit. Dále neexistence zákona, který by od základů znemožňoval cizí firmě bez účasti a vědomí vlády a volených orgánů parazitovat na nerostném bohatství našeho státu.

–         Tento stav zachovat a tím se vyvázat a vycouvat z dohod, ústupků, které pokud vím, byly: Možnost referenda o zásadních otázkách, tvorba zákona o nerostném bohatství.

Žádost:

–         Obracím se tímto na všechny, které lithium zajímá, aby o tom mluvili, kde se dá, či podnikli jiné akce dle svého uvážení.

Prasárna totiž zůstane prasárnou, ať je prezidentem či vládnoucí stranou kdokoliv. Jinak to nelze nazvat.

Česko uzavře s Australany dodatek k memorandu o těžbě lithia

Echo24, ČTK 25. ledna 2018

Česko uzavře s australskou firmou European Metal Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce. Novinářům to dnes po jednání se zástupci EMH a dceřiné firmy Geomet řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). O obsahu dodatku podle něj ještě není možné mluvit. Variant kapitálových účastí je podle něj několik, nevyloučil ani účast státní firmy Diamo.

„Jednání bylo delší, než jsem předpokládal. Během něj jsme si vyjasnili vnímání memoranda, jeho obsahu a právní závaznosti. A abychom toto vnímání stvrdili i právně relevantním dokumentem, dohodli jsme se, že k memorandu uzavřeme dodatek do jednoho týdne,“ uvedl Hüner.

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem bylo memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a které se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO. Dnešní jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

„O obsahu dodatku se v současné době nemohu bavit. Jeho návrh jsme předali partnerům. Ti řekli, že ho doplní o záležitosti, které vnímají ze své strany a s ohledem na ochranu akcionářů,“ uvedl dnes ministr. Zároveň řekl, že právo těžby cínoveckého ložiska nevychází z memoranda, ale z povolení geologického průzkumu.

O tom, jestli by lithium do budoucna mohla těžit i státní firma Diamo, nebo to bude soukromý investor, je podle něj předčasné hovořit. „I té záležitosti jsme se dotkli a bude to předmětem dalších jednání. Názor na to zatím není možné mít, protože existují varianty možných kapitálových účastí,“ dodal Hüner.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou. Hüner už dříve uvedl, že ministerstvo zrušení memoranda zatím neplánuje. Generální ředitel Geometu Richard Pavlík loni v dubnu ČTK řekl, že by EMH uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner, ať už soukromý, polostátní, nebo dokonce stát jako takový. Podle Hünera je vstup státu do holdingu jedním z možných řešení. „Variant pro diskusi s partnerem je ale celá řada,“ dodal.

Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.

Babiš před volbami několikrát upozornil na možnou provázanost EMH s Britskými Panenskými ostrovy. EMH na začátku ledna oznámila, že poskytla českým úřadům právní analýzu dokládající, že je australským podnikatelským subjektem. Podíl australských akcionářů na kapitálu společnosti podle ní činí více než 82 procent. Generální ředitel EMH Keith Coughlan v říjnu řekl, že EMH je společností se sídlem v australském Perthu. Jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojůlithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

Hüner se pomátl. Chce-li dodatek k lithiu, nemá cenu s ANO dál jednat, říká Filip

Echo24, 27. ledna 2018

Námluvy ANO a KSČM může ukončit lithium. Předsedovi KSČM Vojtěch Filipovi se nelíbí to, že chce ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podepsat dodatek k jeho těžbě. Podle Filipa by měl Hüner respektovat usnesení bývalé Poslanecké sněmovny. Předseda KSČM zároveň dodal, že pokud ministr dodatek k těžbě podepíše, nemá cenu s hnutí ANO dál jednat. Vysvětlení dodatku požaduje po vládě také ČSSD.

Ministr Hüner oznámil záměr podepsat dodatek k těžbě lithia u Cínovce v pátek. Odmítl ale zveřejnit jeho obsah, podepsat ho chce ale do týdne.

„Jednání bylo delší, než jsem předpokládal. Během něj jsme si vyjasnili vnímání memoranda, jeho obsahu a právní závaznosti. A abychom toto vnímání stvrdili i právně relevantním dokumentem, dohodli jsme se, že k memorandu uzavřeme dodatek do jednoho týdne,“ uvedl po jednání se zástupci společností EMH v Geomet Hüner.

„O obsahu dodatku se v současné době nemohu bavit. Jeho návrh jsme předali partnerům. Ti řekli, že ho doplní o záležitosti, které vnímají ze své strany a s ohledem na ochranu akcionářů,“ uvedl dnes ministr. Zároveň řekl, že právo těžby cínoveckého ložiska nevychází z memoranda, ale z povolení geologického průzkumu.

Jednání ministra v demisi se ale nelíbí některým parlamentním stranám, zejména komunistům. „Ministr průmyslu a obchodu se hrubě provinil proti usnesení Poslanecké sněmovny o lithiu. Byly to strany KSČM, SPD a právě ANO, které usnesení o ochraně bohatství a přírodních surovin přijaly. A Hüner k tomu teď chce dělat dodatek. On se snad pomátl,“ kritizuje ministra předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle Filipa není jasné, v čí prospěch by dodatek byl. Spor kolem lithia navíc může ohrozit jednání KSČM s ANO ohledně možné podpory budoucí vlády. „Řekl jsem panu předsedu Babišovi, že jsem proti dodatku. Pokud chce ministr Hüner dodatek skutečně podepsat, tak s nimi (hnutí ANO – pozn. red.) nemá cenu dál jednat,“ řekl Filip deníku Echo24.

Redakce Echo24 oslovila šéfa KSČM poté, co se na sociálních sítích objevily spekulace o to, že si KSČM při jednání s ANO řekla o křeslo ministra průmyslu a obchodu. To Filip odmítl a uvedl, že za tím je právě spor o lithium.

Vysvětlení k možnému podepsání dodatku požaduje po vládě také ČSSD. „Předchozí Sněmovna přijala usnesení, aby memorandum bylo zrušeno. Hnutí ANO bylo to, které to v poslední fázi volební kampaně nafouklo. Oni tehdy říkali, že se jedná o zločin, že tam spatřují nějaké trestné činy,“ řekl Milan Chovanec (ČSSD), který je pověřený vedením strany. „Jak chcete dodatkovat dokument, o kterém prohlásíte, že vznikl nezákonně, možná na základě nějakého trestného činu?“ dodal.

Kauza lithium rozdmýchala spory těsně před parlamentními volbami

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem bylo memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a které se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO. Dnešní jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou. Hüner už dříve uvedl, že ministerstvo zrušení memoranda zatím neplánuje. Generální ředitel Geometu Richard Pavlík loni v dubnu ČTK řekl, že by EMH uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner, ať už soukromý, polostátní, nebo dokonce stát jako takový. Podle Hünera je vstup státu do holdingu jedním z možných řešení. „Variant pro diskusi s partnerem je ale celá řada,“ dodal.

Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.

Babiš před volbami několikrát upozornil na možnou provázanost EMH s Britskými Panenskými ostrovy. EMH na začátku ledna oznámila, že poskytla českým úřadům právní analýzu dokládající, že je australským podnikatelským subjektem. Podíl australských akcionářů na kapitálu společnosti podle ní činí více než 82 procent. Generální ředitel EMH Keith Coughlan v říjnu řekl, že EMH je společností se sídlem v australském Perthu. Jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

Není zde článek celý?