Zbabělost a mužnost politika versus presumpce neviny

Premiér ČR dnes žádá sněmovnu o vyslovení důvěry své vládě. V tuto chvíli se zdá, že vláda důvěru nedostane a premiér se pokusí sestavit vládu novou, snad s větší nadějí na úspěch.

Hlavní argument opozičních poslanců proti šéfovi české vlády vychází z faktu, že je premiér trestně stíhán. Ve sněmovně už podruhé během několika měsíců leží žádost orgánů činných v trestním zřízení o jeho zbavení imunity a vydání k dalšímu vyšetřování.

Stoupenci premiéra, včetně prezidenta republiky, který jej jmenoval přesto, že o stíhání věděl, se jej zastávají. Jejich hlavním argumentem je domněnka, že může jít o politicky motivovanou kauzu a že případný soud může trvat i několik let. Jako argument také používají fakt, že byl A. Babiš zvolen přesto, že občané znali jeho situaci.

To je možné připustit jako námitku, ale nikoli jako argument. Především byl Andrej Babiš zvolen poslancem, nikoli premiérem. Tím jej jmenoval prezident a nese tak svůj podíl viny na současné situaci, v níž se nachází premiér a jeho vláda. Andrej Babiš také není stíhán v důsledku udání nespokojeného občana, který podal trestní oznámení třeba ze msty. Nejde ani o důsledek mediální aféry, ale o vyšetřování, které vede policie ze své iniciativy a na kterém státní zastupitelství neshledalo žádnou vadu.

Prezident ve svém dnešním projevu ve sněmovně vyzval poslance, aby ctili presumpci neviny. Samozřejmě, tak to má být a je to tak správně. U každého občana, ale ne u politika. Ten díky svému postavení může být podezírán, že průběh a výsledky vyšetřování může přímo i nepřímo ovlivňovat ve svůj prospěch. Proto je obvyklé a správné, když takový politik složí své funkce a vyčká, až vyšetřování, případně soud, skončí.

V roce 1997 byl tehdejší portugalský ministr obrany António Vitorino obviněn tiskem (ne policií), že při nákupu nemovitosti v jednom venkovském městě na jihu Portugalska, „ušetřil“ hodně peněz na dani z nabyté nemovitosti. Ministr sdělil veřejnosti, že se ničeho nedopustil, ale že podává demisi, aby umožnil řádné vyšetření celé věci. Podotýkám, že tehdejší premiér i prezident byli členy stejné strany jako ministr.

Jak to dopadlo? Po důkladném forenzním auditu došla policie k závěru, že se ministr ničeho nedopustil. Ba naopak, ukázalo se, že měl daňový přeplatek a ten mu byl vrácen. Vitorino se ještě ten rok stal velice úspěšným eurokomisařem pro justici a vnitro.

Není zde článek celý?