Zdroj informoval o zadržení hlavních účastníků protestů v Íránu

Íránské úřady zadržely hlavní organizátory protestních akcí, probíhajících v různých městech země od konce minulého roku. Většina dříve zadržených byla propuštěna, uvádí televizní kanál Press TV s odkazem na zástupce policie.

„Lidé a účastníci protestů, kteří měli zákonné požadavky, byli během minimální možné doby odděleni od organizátorů a těch, kteří řídili (nepokoje), narušitelé pořádku byli ztotožněni a zadrženi,“ řekl zástupce policie Said Montazer al-Mahdi. Podle jeho slov soudy propustily většinu dříve zadržených a ponechaly ve vazbě pouze „hlavní viníky“ a „sabotéry“.

Podle informací zástupců bezpečnostních orgánů během protestních akcí zahynulo celkem 20 osob, včetně jednoho policisty.

Ve velkých íránských městech, k nimž patří Teherán, Mashad, Isfahan a Resht, od 28. prosince minulého roku probíhaly po dobu několika dní masové akce sociálního protestu. Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že protesty jsou vyvolány vnitřními problémy v zemi a také podněcováním z jiných zemí. Před tím bylo uvedeno, že během posledních dnů bylo zadrženo kolem 450 osob v souvislosti s protesty v Teheránu.


Není zde článek celý?