Ze zprávy OLAF: Češi budou peníze vracet, dotace byla tzv. nezpůsobilý výdaj

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) došel k tomu, že v udělení dotace na Čapí hnízdo preméra Andreje Babiše byl problém. Evropská komise dostala doporučení, ze kterých vyplývá, že vše zaplatí čeští občané. Mělo se navíc jednat o tzv. nezpůsobilý výdaj.

Jelikož Farma Čapí hnízdo neměla na dotaci nárok, české úřady reagovaly tím, že projekt vyňaly z dotačního programu ROP Střední Čechy. Potvrdil to šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, ale pro deník FORUM 24 také předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poslankyně Ingeborg Gräßleová.

České ministerstvo financí o celé věci sice mlží, ale pro ihned.cz přiznalo, že to byl právě OLAF, kdo doporučil „vyjmutí daných projektů nebo jejich částí z evropského financování“. Dříve se objevovaly informace, že o vyjmutí požádala Evropská komise, že „záchrannou brzdu“, jak krok popsala Gräßleová, ale zatáhlo české ministerstvo. Je tedy jasné, že zpráva není zveřejněna hlavně proto, že premiér Babiš má velký problém.

Server Neovlivní.cz navíc uvedl, že OLAF konstatoval zastírání skutečného vlastníka – tak, jak to několikrát popsal deník FORUM 24. „Dotačních 50 milionů korun proto označil OLAF za takzvaně nezpůsobilý výdaj,“ píše Neovlivní.cz.

Není zde článek celý?