Zeman s Babišem mají společné tři věci. Populismus je jednou z nich

Co mají společného Zeman s Babišem? Minimálně tři věci: voliče, tvůrčí přístup k právu a populismus. Všimli jste si toho, že podle posledních průzkumů má Zeman před prezidentskou volbou přízeň asi třiceti procent voličů – stejně jako dostal Babiš a jeho ANO ve volbách do poslanecké sněmovny? Třetina je třetina, nemusí to být titíž, žádný průzkum to zatím nesledoval, ale je docela pravděpodobné, že to titíž jsou. Vypadá to tedy na to, že kdo volil Babiše, bude volit i Zemana.

Zeman i Babiš mají výbornou schopnost jako užovka se prosmeknout mezi základními kameny práva. Neboli najít a využít mezery v zákoně, včetně zákona nejvyššího, ústavy. Babiš se před očima široké veřejnosti vyznamenal zejména dvěma kauzami, zeširoka probíranými sdělovacími prostředky: korunovými dluhopisy a Čapím hnízdem.

V prvním případě šlo o to, jak se vyhnout placení daní – moc dobrý trik od člověka, který se později stane ministrem financí a prosadí EET, aby z ostatních poplatníků vyždímal co nejvíc. Asi podle zásady, že ze zlodějů se stávají nejlepší policajti. Korunové dluhopisy takovou kličkou byly. A Čapí hnízdo je už svým tvarem jakousi korunou na Babišově mazanosti. Když na těch padesát milionů má nárok jen malá firma, tak se malá firma založí, no ne? Je to tak složité? Vždycky je jen třeba šikovně najít cestičku, jak proklouznout mezi paragrafy.

Zeman nezůstává pozadu. Jak se sám vyjádřil, ústavu si vykládá tvůrčím způsobem. Jak moc tvůrčím, to už zčásti předvedl a zčásti ještě uvidíme ve zbytku jeho současného volebního období. Ústavní zvyklosti, co to je? Stejně tvůrčím způsobem proplouvá i mezi paragrafy zákona o volbě prezidenta republiky. Po celé republice sice visí plakáty s jeho portrétem a nápisem „Zeman znovu 2018“, to ale není jeho kampaň, to jeho přátelé, on za to přece nemůže, že je mezi lidmi tak oblíbený.

Letáky na podporu Zemana, které padají do schránek, objednal a zhotovil jistý teplický podnikatel, s tím také nemá Zeman nic společného. Ovšem těch Zemanových a Babišových třicet procent voličů mazanost obou pánů oceňuje. Zákony jsou přece jen lidské dílo a při troše šikovnosti se jejich nedokonalosti dá dobře využít! Jen puritáni a škarohlídi tomu říkají „zneužít“. Děláme to tak přece všichni, ne? Jen hlupáci to neumějí. A když skoro všichni občas podvádíme, je přece v pořádku, aby někdo z nás byl i v čele státu, nebo snad ne? To je přece demokracie!

Dalším dokladem toho, jak si Zeman představuje demokracii a rovnou soutěž před prezidentskými volbami je jeho ostentativní neúčast v předvolebních debatách s ostatními kandidáty. Například Česká televize připravila ve spolupráci s kandidáty jejich portréty a uspořádala po skupinách jejich diskuse v pořadu Události, komentáře. Přišli všichni, až na Zemana. Je to férové počínání? Férová soutěž? Nebo obyčejná zbabělost?

Od nejvyšších představitelů státu snad máme právo očekávat, že se nebudou chovat jako mazaní oportunisté, ale že se budou řídit smyslem a duchem práva, tedy včetně toho, co sice není v zákoně doslova napsáno, ale je to jeho smyslem. Smyslem ústavy je chránit stabilní stát. K tomu má sloužit vláda, která není něčí prebendou, ale opírá se většinu ve sněmovně. Smyslem zákona o volbě prezidenta republiky je zajistit rovné podmínky pro všechny kandidáty. Škoda, že jeden z nich si myslí, že už má vyhráno. To není rovná, férová hra.

Konečně tou třetí společnou vlastností je populismus. O Zemanovi není třeba se rozepisovat, začíná to jeho mimořádnou vnímavostí k nechuti značné části veřejnosti k evropské integraci (na tom se podepsal i jeho předchůdce), zjevnou podporou fašistoidní SPO a končí to udělením milosti vězněním „zdeptanému“ lupiči a dvojnásobnému vrahovi Kajínkovi.

Babiš zase dovede s naprostou samozřejmostí prezentovat všechny pozitivní výsledky minulé vlády jako svou zásluhu – a za všechny neúspěchy mohou koaliční partneři. A protože hodně jeho voličů jsou důchodci, prohlašuje, že kdo nechce podpořit jeho vládu, je proti zvýšení důchodů. Je to jasné jako facka, že?

A tak kolem těch třiceti procent Zeman v prvním kole prezidentských voleb velmi pravděpodobně dostane, stejně jako je dostal Babiš a první kolo vyhraje. Skutečně do tuhého půjde až v kole druhém. Zatím to vypadá, že ti z nás, kteří chtějí, aby Českou republiku reprezentoval důstojný prezident, mají z koho vybírat.

Není zde článek celý?