Zeman těsně vyhrál. Prozápadní Češi jsou v menšině, protože se příliš spoléhají na kouzelníky

Prozápadní Češi jsou v menšině proto, že se v jakémsi patosu příliš spoléhají na kouzelníky, kteří by je vytáhli z jejich bryndy. A přitom nedostatečně pracují na obnově polistopadové demokracie. To není kritika Jiřího Drahoše. Ten dělal, co uměl. Je to spíše slovo „do vlastních řad“. Lidí, kteří zde skutečně něco dělají pro koncept liberální společnosti je ve skutečnosti málo a příliš mnoho lidí se jen veze na občasných vlnách moralistních emocí, jež nemají potřebnou hloubku a účinnost.

Miloš Zeman tedy vyhrál prezidentské volby. Ale vyhrál jen ve velmi těsném souboji.

Zatímco v Praze byl poražen dramatickým poměrem 68 : 32 procentům hlasů a prohrával i v dalších velkých městech, tak venkovští voliči si vynutili setrvání Miloše Zeman ve funkci hlavy českého státu, a to poměrem 51.8 procent ku 48.2 procentům hlasů.

Prozápadní a svobodomyslní Češi prohráli již několikáté volby za sebou, ale tentokrát jen velmi těsně. Zemanův mandát není nijak omračující.

Hlavní otázkou našeho vývoje je ale to, proč je prozápadní část veřejnosti stále v té slabší polovičce, zatímco celkový ekonomický a civilizační vzestup České republiky je výsledkem právě těsné sounáležitosti země s vyspělou Evropou.

Analýzou všech možných příčin se budeme jistě zabývat do hloubky. Ale z těchto příčin nelze vynechat silný manipulativní vliv antievropských médií a také absurdní a téměř nevysvětlitelný strach venkovského obyvatelstva z imigrace, která se Čechům prakticky zcela vyhnula.

Svoji roli nepochybně hrají i chyby, kterých se dopouštějí špičky Evropské unie při řešení naléhavých současných problémů a jejich nízká schopnost chápat převažující mentalitu východních zemí a neschopnost čelit destruktivnímu vlivu ruské propagandy.

Hlavní chybu je ale zcela jistě třeba hledat na vlastní straně, tedy na straně demokratického tábora a je třeba se poučit. Češi liberální orientace by neměli nadávat na zaostalost českého a moravského venkova a spíše se zabývat svými chybami. Pro budoucnost bude mnohem lepší, když se budou kupříkladu snažit toto obyvatelstvo pochopit.

Kolik ještě prohraných voleb čeká liberální část veřejnosti, než její hlas převáží? Nejpozději tehdy, až odejdou všichni Češi starší generace nakažení reálným socialismem. Může to být ale i dříve, kdybychom se naučili pracovat pro demokracii nikoli pouze v patetických kampaních a s falešnou vidinou mesiáše, který nás zachrání, nýbrž v každodenní skromnější, ale o dost účinější práci v demokratických institucích. Prozápadní Češi jsou v menšině proto, že se spoléhají na kouzelníka a nepracují na svém konceptu demokracie každodenně a kontinuálně.

Miloše Zemana myšlenka české liberální demokracie přežije. Proto nebudeme propadat beznaději. Jiří Drahoš řekl: Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme. To si žádá malou korekturu. Prohra to je. Ale není definitivní.

Jiřímu Drahošovi je třeba poděkovat za ohromné nasazení a stejně tak i jeho dřívějším protikandidátůlm a následným spojencům.

Pavel Safr Twitter Banner

Není zde článek celý?