Zpráva OLAF: Lidovky žehlí předchozí lži, MF DNES o Babišově podvodu nic nepíše

Pokud jste si mysleli, že po definitivním zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), nebudou noviny psát o ničem jiném, zmýlili jste se. Hospodářské noviny, které zprávu přinesly, celou věc samozřejmě důkladně rozebírají. Poněkud jinak jsou na tom ale noviny z vydavatelství Mafra premiéra Andreje Babiše.

Lidové noviny ve svém hlavním materiálu reagují na svůj vlastní článek z 5. ledna, kdy oznámily, že redaktoři Ondřej Koutník a Martin Shabu měli možnost do zprávy OLAFu nahlédnout. Ovšem zajímavé bylo, že k titulku „Zpráva OLAF kolem Babiše jen našlapuje“ patřil text, ve kterém autoři v rámci svého „exkluzivního zjištění“ sdělují, že „slova o podvodu ani Babišovo jméno v závěrech zprávy nejsou“.

Po odmítavých reakcích zejména na sociálních sítích (kdy někteří redaktoři, hlavně Jan Klesla a Vojtěch Gibiš, Lidovky srdnatě bránili) v úterý 8. ledna vyšla zpráva jiná, která už ale jasná fakta popírat nemůže. Předchozí manipulaci šéfredaktor Ištvan Léko obhajoval pro Neovlivní.cz nedostatkem času a rychlostí redaktorů.

V aktuálním čísle Surmanová, Koutník a Shabu podvod připouštějí, i když se celou kauzu snaží tak nějak hodit na ROP Střední Čechy. Citujme: „Za to, že vůbec došlo ke schválení podpory na projekt, u nějž byly od počátku indicie, že na to nemá nárok, nese odpovědnost Regionální operační program Střední Čechy.“ Možná jste si dříve mysleli, že za podvod nese odpovědnost ten, kdo podvádí, ale není tomu tak. Alespoň podle Lidových novin.

A pak je tu ještě fenomén jménem MF DNES Jaroslava Plesla. O zprávě, která se týká premiéra země, jehož vláda bude ve středu žádat poslaneckou sněmovnu o důvěru, se nedočtete vůbec nic. MF DNES obvykle podobné nepříjemnosti zařazuje někam na stranu 7 ve formě citace z ČTK, tentokrát ale v novinách OLAF čtenář nenajde vůbec nikde.

Nezbývá tedy než doufat, že si lidé koupí raději Hospodářské noviny, v nichž se dozvědí pravdu.

Není zde článek celý?