Babiš přijel na večeři k Zemanovi, proberou jednání o vládě

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dorazil na zámek v Lánech, kam jej pozval prezident Miloš Zeman. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve řekl, že politici budou u večeře mluvit o aktuálních tématech a výhledu do blízké budoucnosti. Babiš očekává, že prezident mu řekne, kolik času má na jednání o sestavení svého druhého kabinetu. S prezidentem chce mluvit i o zahraniční politice.

Zeman a Babiš se dnes setkají poprvé od Zemanova znovuzvolení prezidentem. Naposledy se prezident a premiér potkali, když Babiš 24. ledna předával demisi svého prvního kabinetu, který nezískal důvěru Sněmovny. Zeman tehdy zároveň pověřil předsedu hnutí ANO jednáním o nové vládě.

Představitelé hnutí ANO se od podání demise setkali kvůli jednání o vládě s protějšky z ODS, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL nebo SPD. Jejich rozhovory se zpravidla týkaly hledání programových průniků jednotlivých stran. Žádné závěry, které by jasně ukazovaly, jak bude vypadat Babišův druhý kabinet zatím ze schůzek nevzešly.

Na tiskové konferenci po svém znovuzvolení se prezident nechal slyšet, že Babiše nebude vydírat „příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády“. Dokud nebude sestavena nová vláda, bude Česko dál řídit současný kabinet, který nezískal důvěru Sněmovny.

Babiš chce se Zemanem mluvit také o zahraniční politice. Novinářům ve středu řekl, že se chce soustředit na evropskou agendu a dodal, že je potřeba si promluvit o vzájemné koordinaci.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?