Babišovy výroky narušují důvěryhodnost justice, myslí si Bradáčová

Slova Andreje Babiše o možnosti objednat si trestní stíhání, které podpořil i prezident Zeman, silně znepokojují pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Podle ní se jedná o nebezpečné gesto, které zpochybňuje institucionální fungování státu.

Babiš svá slova pronesl při jednání poslanecké sněmovny, která jednala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli možnému podvodu při čerpání dotací na Čapí hnízdo. Jeho výrok o možnosti objednat si trestní stíhání a dostat člověka do vězení vyvolala velkou vlnu odporu, ke které se nyní přidala i Bradáčová.

„Takové poznatky, které by ty výroky podpořily, nemám. A pokud je kdokoli má, a teď mluvím o ověřitelných informacích, a nikoli o nějakých subjektivních pocitech, tak by je měl oznámit státnímu zastupitelství nebo policii,“ řekla pražská vrchní státní zástupkyně v rozhovoru pro Právo.

Pokud takové ověřitelné poznatky k dispozici nejsou, je problém. „Tak je to skutečně pouze nebezpečné gesto a výrazně narušuje nejen důvěryhodnost justice, ale zpochybňuje institucionální fungování státu,“ je přesvědčena Bradáčová. „Beru to jako neodpovědný akt ve vztahu k institucím státu,“ dodává.

„Nerada bych, aby veřejnost právě kvůli některým neuváženým výrokům najednou začala mít pocit, že nefungují všechny mechanismy tak, jak mají, a bude vládnout silná ruka, tak bude i v justici. To je naivní a nebezpečná představa,“ řekla Bradáčová Právu.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?