Bláznovství Pirátů aneb Budeme mít referendum o ČEZ a biopalivech?

Poměrně ostré kritice, a to i od mnoha svých voličů, čelí v posledních dnech Česká pirátská strana, které jednala s extremistickými a populistickými stranami o možnosti zavést v České republice obecné referendum. A jak se tak zástupci Pirátů snaží své postoje vysvětlit, zdá se, že do toho – slovy klasika – stále více zabrušují.

Na začátku bychom si měli vysvětlit několik věcí.

Zaprvé přímá demokracie není žádnou vylepšenou demokracií, naopak, jedná se o krok zpět od té zastupitelské.

Zadruhé ten, kdo tvrdí, že se při diskuzích o referendu jedná o něco jiného než o snahu Okamury a komunistů dostat Českou republiku z Evropské unie, je buď pokrytec, nebo lže.

Zatřetí ve chvíli, kdy si někdo neuvědomuje rizika hybridní války, kterou proti nám vede Rusko, a označuje to pouze za snahu dělat z voličů hlupáky, je buď hlupákem sám, nebo má na dopadech rozkladných proudů naší demokracie prostě a jednoduše svůj zájem.

K předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi se přidal Mikuláš Ferjenčík, který uvedl, že se rozevírají nůžky mezi tím, co si přeje lid a co dělá politická reprezentace, s čímž se podle něj musí něco dělat. A vyjmenoval věci, které prý obyvatelstvo v České republice pálí.

„Příkladem jsou exekuce, výjimky pro ČEZ ze zákonů o přístupu lidí k informacím, absurdní přimíchávání biosložky do nafty, které v českém provedení škodí i životnímu prostředí, zákony, které si napsali na míru přímo sami telefonní operátoři, absurdní daňový systém, kdy bohatí platí menší procento než nejchudší a spousta dalších průšvihů, které se od revoluce nakupily,“ napsal na Facebook Ferjenčík.

Už si to představujete? Mohli bychom tedy udělat referendum o cenách, za které telefonujeme (nepřekvapivě vyhraje zadarmo), o tom, kdo má platit jaké daně (ano, z hlasování nejspíš vyjde, že stoprocentně zdaníme bohaté, s okrádáním mají Češi ostatně spoustu historických zkušeností) a tak dále.

Stále se mluví o tom, že nějaké „elity“ a novináři nechápou, co lidi doopravdy pálí. Vážně jsou to výjimky týkající se přístupu lidí k informacím o ČEZ? Dopravdy většinovou společnost pálí biopaliva?

Takové konstrukce jsou samozřejmě nesmyslné a v případě, že by se o podobných věcech hlasovalo, můžeme zastupitelskou (ale vzápětí i jinou) demokracii zrušit rovnou.

Tím hlavním je ale odpověď na tvrzení, že na to rozevírání nůžek a rozeštvání české společnosti by snad mohlo jakkoli pomoci referendum. Zavedli jsme si tu jeden prvek přímé demokracie a zvolení Miloše Zemana vytvořilo příkopy tak hluboké, že se z nich budeme dostávat dlouhá léta. Dovedete si představit, jak tu každý měsíc máme referendum? Děkuji, nechci.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?