Blesk prorazil díru velikosti člověka do amerického letounu

Blesk prorazil obrovskou díru do zádi amerického mezikontinentálního strategického bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, o tom informuje The Aviationist.

Podle jeho informací, blesk udeřil do letadla, když šlo na přistání ve středisku Leteckých ozbrojených sil v Barksdale, v Louisianě v prosinci 2017. Posádka nepochopila, co se stalo a objevila díru velikosti o výšce člověka už na zemi.

Při hodnocení poškození se zjistilo, že vertikální stabilizátor B-52 nemůže být renovován. Blesk poškodil hromosvod a zabezpečení, proto tento detail museli vyměnit celý.

Technici zdůrazňují, že zásah blesku se stává jednou za rok, ale tentokrát měl velice vážné následky. Podle jednoho z mechaniků, za 15 let práce poprvé musel vyměnit celou zadní část letounu. Naštěstí, náhradní část se našla docela rychle, oprava trvala kolem dvou týdnů.

The Aviationist uvádí, že před 54 lety B-52 již létal bez vertikálního stabilizátoru. Tehdy se část odlomila ve výšce 4000 metrů, ovšem letoun dokázal úspěšně přistát.

Boeing B-52 Stratofortress slouží v americkém letectvu od roku 1955. Podle plánu musí zůstávat hlavním letounem amerického dálkového bombardovacího letectva minimálně do roku 2030. Letoun je schopen převážet různé druhy zbraní, včetně těch jaderných.


Není zde článek celý?