Byla dokázána užitečnost alkoholu

Američtí vědci z Rochesterské univerzity zjistili, že pití malého množství alkoholu snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Vědecký článek byl uveřejněn v časopise Scientific Reports, stručně se o vědecké práci píše v tiskové zprávě na webu MedicalXpress.

Odborníci zjistili, že alkohol má příznivý vliv na glymfatickou soustavu, která očišťuje centrální nervovou soustavu savců od produktů životní činnosti. Glymfatická soustava byla objevena v roce 2012 během experimentu na myších. Její funkce spočívá v implantaci mozkomíšního moku (cerebrospinální tekutiny) do mozkové tkáně a jeho následném odstranění společně s řadou bílkovin a dalších sloučenin, které mohou napomáhat rozvoji demence a dalších patologických stavů.

Ukázalo se, že pití velkého množství alkoholu během dlouhé doby negativně ovlivňuje funkce glymfatické soustavy. Ale nízké dávky alkoholických nápojů (0,5 gramu na 1 kg hmotnosti těla denně) zvyšují efektivitu soustavy u hlodavců ve srovnání s myšmi z kontrolní skupiny.

Podle slov vědců údaje dokazují, že nízké a přiměřené pití alkoholu snižuje riziko rozvoje demence, zatímco nadměrná obliba alkoholu negativně ovlivňuje kognitivní schopnosti.


Není zde článek celý?