Co se děje na obraně? Šlechtová ostře proti největšímu Zemanovu sponzorovi

Ministryně obrany Karla Šlechtová je ve funkci jen krátce, ale stačila se dostat do sporu s klíčovými hráči rezortu. Kritizuje svého předchůdce Stropnického, zadávání velkých armádních zakázek a zabrzdila obchody zbrojaře Jaroslava Strnada, největšího sponzora prezidenta Zemana, kterého Šlechtová adoruje. Co se děje na obraně?

Ministryně obrany překypuje energií a péčí o svůj marketing. Opakovaně dává najevo, že její stranický předchůdce Martin Stropnický svoji poněkud vnucenou roli šéfa rezortu manažersky nezvládal. Nebyl schopen výrazněji investovat do modernizace armády a v době slušného ekonomického růstu nezvýšil podíl výdajů na obranu v poměru k HDP, jak vyžaduje naše spojenectví NATO.

Chytrý, moudrý a lidský

V tom se novopečená ministryně Šlechtová kupodivu shodne i s opozicí. Zvláštní úkaz to je už jen z toho důvodu, protože jinak se ministři jednobarevné menšinové vlády vzájemně nehašteří, a Andrej Babiš drží svůj firemní tým zkrátka.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj je současně nejvášnivější fanynkou současné hlavy státu v táboře ANO. „Doufám, že se pan prezident Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat. Chci prezidenta, který je chytrý a moudrý, dokáže předvídat, chrání naše zájmy a ještě k tomu je lidský,“ svěřila se před rokem na svém facebookovém profilu. O to více překvapilo její momentální vymezení vůči vlivnému Zemanovu spojenci.

Šlechtová je sice ministryní v demisi, ale pouští se do zásadních změn. Nechala přepracovat střednědobé cíle armády, protože v těch dosavadních podle ní nesedí financování. S krajní nedůvěrou nahlíží na některé rozjednané projekty, což nese nelibě i vedení generálního štábu v čele s náčelníkem Josefem Bečvářem.

Těžké časy nastávají i významným zbrojařům. Od poloviny loňského roku nemohou dostat citlivé armádní zakázky firmy, které nemají bezpečnostní prověrku. Na tento problém nedávno upozornila samotná Šlechtová v Interview ČT24.

Vazba Zeman – Strnad

Odmítla v něm mediální spekulace, že má blízko k současnému největšímu armádnímu dodavateli Jaroslavu Strnadovi a jeho obřímu holdingu Czechoslovak Group (CSG). Jejich původ je v úzké Strnadově vazbě na staronového prezidenta Miloše Zemana, kterou oba nijak veřejně neskrývají.

Strnadova společnost Dako-CZ byla největším sponzorem prozemanovské Strany práv občanů už v letech 2013 a 2014. Tuto firmu vlastní společně s podnikatelem ruského původu Alexejem Beljajevem s výbornými vazbami na kremelský okruh v čele s blízkým Putinovým přítelem Vladimirem Jakuninem. Bývalý zpravodajský důstojník Jakunin přitom u spojenců nemá dobrou pověst a stále je na sankční listině USA.

Strnad, původně nevýznamný obchodník s armádním šrotem, začal poté expandovat a vypracoval se na významného tuzemského hráče s miliardovými obraty nejen ve zbrojním průmyslu. Prezident Zeman na jeho přízeň nezapomněl. Sám sebe s nadsázkou považuje za „agenta“ holdingu a na oplátku propaguje jeho firmy na zahraničních misích.

Strnad byl mimo jiné součástí obchodní delegace, která loni v listopadu cestovala do Ruska. Vrátil se se smlouvou na stavbu a provoz hangáru na opravu letadel nedaleko Moskvy. Prezident Zeman současně lobbuje za zmírnění přísných bezpečnostních pravidel pro vývoz zbraní, ztěžující jejich reexport do embargovaných oblastí, což opět nahrává zájmům velkých hráčů zbrojního průmyslu.

Jaroslav Strnad i v letošním roce přiznal, že s ním spojené subjekty v čele s Dako-CZ věnovaly Zemanovi v prezidentské kampani celkem 3,9 milionu korun, což je nevyšší částka ze všech oficiálních sponzorů. Evidentně i nadále sází na vzájemné sympatie a nyní na obraně, kde v éře Stropnického uzavíral miliardové obchody i bez výběrového řízení, narazil.

Problém s bezpečnostními prověrkami

Šlechtová výhrady k jejímu úzkému propojení se Strnadem důrazně odmítla a označila je za lži. „Pokud bezpečnostní ředitel na ministerstvu obrany rozhodne, že seznámení s určitými materiály jsou v důvěrném režimu, tak my požadujeme po dodavateli bezpečnostní prověrku. A pokud ji někdo nemá, tak neprojde. To se nyní stalo u Czechoslovak Group,“ uvedla v České televizi.

Pro Strnadův holding to v praxi přináší velké problémy. Jak uvedl týdeník Euro, Šlechtová zrušila kvůli zjevné nevýhodnosti i chybějící prověrce zakázku na modernizaci 33 houfnic DANA za 1,27 miliardy korun bez DPH, kterou měla dodávat Strnadova společnost Tatra Trucks.

Stejný problém postihl rovněž loni schválený obří projekt za 9,5 miliardy korun na dodávku 62 obrněnců Titus, které měla vyrábět společnost Tatra Trucks ve spolupráci s francouzskou firmou Nexter Systems. Strnadova firma se na zakázce podílí pěti miliardami, jenže dnes ji Šlechtová podmiňuje udělením bezpečnostní prověrky.

Skupina CSG tvrdí, že na udělení prověrky pracuje, ale Euro připomíná, že to nebude tak jednoduché. Některé její  firmy, kam patří pardubický podnik Retia, mají problém s prověrkou více než rok. V lednu zase uvedl magazín Reportér, že Národní bezpečnostní úřad zkoumá, kdo je konečným vlastníkem mateřské Czechoslovak Group B. V.

Praní špinavých peněz v Srbsku?

V poslední době přibyly další vážné problémy zbrojařovy skupiny CSG v Srbsku. Loni v říjnu převzala za výhodných podmínek bakrotující státní strojírny v Kruševaci její dceřiná společnost SCMG – 14. Oktobar.

Jak uvedla stanice Deutsche Welle, makendonské úřady prověřují, zda se při srbské akvizici nepraly špinavé peníze. V pozadí mají být bývalí vysocí makedonští představitelé napojení na expremiéra Nikolu Gruevského, v čele s bývalým šéfem tajné služby Sašou Mijalkovem. Mijalkov je podle těchto zpráv napojený i na ředitele strojíren v Kruševaci Vojislava Sparavala.

Aby toho nebylo málo, do vážných komplikací se dostává i dlouhodobě projednávaný nákup izraelských radarů za 3,6 miliardy, na kterém se rovněž podílí Strnadův holding. Šlechtová se prý obává policejního vyšetřování a nechala si vypracovat nový znalecký posudek o ceně.

Taktická hra?

Komplikace s bezpečnostní prověrkou mohou ohrozit i další uvažované miliardové zakázky Czechoslovak Group v rezortu. Z vnějšího pohledu to nyní působí tak, že Strnadovo impérium přestává být pro nové vedení rezortu důvěryhodné, a k jeho obchodům s armádou přistupuje velmi obezřetně. Podezřele přitom působí čerstvé zjištění, že Jaroslav Strnad náhle končí ve vedení CSG a stoprocentní podíl převádí na svého syna. Co má tento manévr znamenat, ukáže teprve čas.

Tato nepřehledná situace se ovšem nemůže příliš líbit prezidentu Zemanovi. Proto nelze vyloučit, že Šlechtová časem v rámci taktických her hnutí ANO ustoupí, nebo bude v rámci politicko-byznysových dohod s Hradem ve druhé vládě nahrazena někým povolnějším. Premiér Babiš už ostatně naznačoval, že by post ministra obrany nabídl Janu Hamáčkovi z ČSSD. Alespoň se v nejbližších měsících projeví, jakou pozici budou mít nadále obchodní zájmy kontroverzních Zemanových milců v rezortu obrany.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?