Jaroslav Kmenta: Do vedení rozvědky přišel Babišův kůň

Babiš má nyní pod palcem všechny bezpečnostní složky státu. Náměstkem civilní rozvědky ÚZSI se stal dlouholety pracovník bezpečnostních složek státu Radek Musílek. Potvrdily to zdroje z ministerstva vnitra. Jde o člověka blízkého Andreji Babišovi, premiérovi v demisi a šéfovi strany ANO 2011.

K této personální obměně došlo krátce poté, co 15. ledna 2018 opustil důležitou funkci náměstka ÚZSI Zdeněk Blahut, který měl vazby na bývalého ministra vnitra ČSSD Milana Chovance.

Musílka si na tuto uvolněnou pozici podle mých zdrojů výslovně přál Andrej Babiš. Podle zdrojů se oba znají už velmi dlouho a velmi důvěrně.

Musílek začínal jako vyšetřovatel u protikorupční policie, kde měl v roce 2005 na starost korupční aféru Unipetrol. Babiš, který byl v té době podnikatel a majitel skupiny Agrofert, byl společně s tehdejšími vrcholnými politiky ČSSD v podezření, že se zapojil do korupce a machinací kolem privatizace petrochemického gigantu Unipetrol. Protikorupční policie ale případ nakonec uzavřela s tím, že o podvodech a úplatcích nejsou důkazy.

Radek Musílek později odešel do tajné služby BIS a poté nastoupil k rozvědce ÚZSI. Zde byl donedávna šéfem operativních akcí.

Přestože rozvědka má podle zákona operovat v zahraničí, má se všeobecně za to, že tato služba je lehce zneužitelná pro nelegální operace i na území České republiky. Naposledy se o ní mluvilo i v souvislosti s akcí twitterového účtu Juliuse Šumana, který získal a zveřejnil nahrávky ze schůzek Andreje Babiše s novinářem “jeho Mafry” Markem Přibilem. Skandál, v němž byl Babiš usvědčen ze zneužívání svých médií k politickému boji a také z využívání finanční správy k likvidaci nepohodlných podnikatelů, vedl loni na v květnu k odvolání Babiše z vlády Bohuslava Sobotky. Rozvědka se od případu Šuman distancovala. Ale dodnes není jasné, kdo nahrávky pořídil.

Zdá se tedy, že Andrej Babiš teď bude mít minimálně možnost, aby si zjistil, jak to s kauzou Šuman bylo. Pokud se nepodaří dostat rozvědku pod pečlivější kontrolu, může navíc hrozit, že bude využívána i k politickým účelům, tedy proti politikům, podnikatelům či novinářům, kteří se Babišovi jakkoli postavili do cesty.

Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Na rozdíl od Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) například nesmí pořizovat odposlechy. Nicméně způsoby, jak toto obejít, údajně existují.

Pokud jde o silové resorty, má teď Babiš každopádně nejsilnější pozici od vstupu do politiky. Může řídit a úkolovat BIS (spadá pod vládu), vojenské tajné služby (spadají pod resort obrany, který vede jeho věrná služebnice Karla Šlechtová z ANO 2011) a teď i civilní rozvědku, kde má svého “přítele na telefonu” Radka Musílka.

Jaroslav Kmenta

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?