Lavrov: USA se pokoušejí zapojit Polsko do předávání letálních zbraní Kyjevu

USA se snaží zapojit Polsko a pobaltské země do předávání letálních zbraní ukrajinské vládě, „solidní“ evropské země mají k těmto dodávkám námitky, ale ne nahlas a ne veřejně, prohlásil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

„Evropa nemlčí, ale tiše a neveřejně protestuje. Podle našich informací vyjadřují nesouhlas v odpovědi na požadavky Washingtonu na to, aby se Evropa připojila k těmto dodávkám,“ řekl Lavov v rozhovoru pro televizní stanici Rossia 1.

Podle jeho slov se „USA snaží zahrnout do svých plánů ty země, které trpí rusofobskými tendencemi — naše pobaltské sousedy a Polsko se také pokoušejí do toho zatáhnout“.

„Podle našich informací, velké, solidní evropské státy velmi dobře rozumí nebezpečí, které vyplývá z podobných činností a snaží se přivést své sousedy k rozumu, protože Američané a Kanaďané již provádějí dodávky. A to je smutné,“ zdůraznil Lavrov.

Během nedávné návštěvy USA ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak prohlásil, že na setkání se svým americkým protějškem Jamesem Mattisem dosáhl „úplného pochopení“ v otázce předávání amerických obranných letálních zbraní na Ukrajinu. Podle slov ministra se budou zbraně předávat „včas a velmi promyšleně“.


Není zde článek celý?