Macron: „Francie zaútočí, pokud se najde důkaz o chemických zbraních použitých v Sýrii“

Emmanuel Macron slíbil, že „zaútočí“ na Sýrii, pokud se objeví jakýkoli důkaz, že proti civilním osobám byly použity chemické zbraně. Přesto dodal, že francouzské zpravodajské agentury nemají důkazy na podporu takových obvinění.

„Ohledně chemických zbraní jsem nastavil červenou čáru a znovu tuto červenou čáru potvrzuji,“ řekl Macron novinářům v Paříži. „Dnes naše agentury, naše ozbrojené síly nedokázaly, že chemické zbraně, jak je stanoveno v našich smlouvách, byly použity proti civilnímu obyvatelstvu.“

Pokud budou nalezeny nějaké důkazy, Francie udeří na místa, odkud pocházejí zásilky chemických zbraní,“ dodal. Francouzský prezident také připomněl telefonní rozhovory s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, ke kterým došlo minulý pátek.

„Zopakoval jsem to prezidentu Putinovi a požádal jsem, aby to dal jasně najevo syrskému režimu, který znovu potvrdil, že chemické zbraně nepoužívá… ale sledujeme to,“ řekl Macron.

Zatímco prezident Macron přemítá o „okamžitých represích“ kvůli použití chemických zbraní v Sýrii od doby, kdy převzal úřad, Francie neprovedla žádné kroky, aby se „dostatečně ujistila o tom, co se v Sýrii stalo,“ řekl minulý týden francouzský ministr obrany Florence Parly.

Země dává přednost tomu, aby se vyhýbala jakýmkoli ukvapeným krokům a nekonala bez spolehlivých informací o údajných chemických incidentech.

„Máme nějaké náznaky možného použití chloru (V Sýrii), ale nemáme absolutní potvrzení,“ uvedl ministr. „Takže spolu s ostatními pracujeme na tom, abychom to potvrdili, jelikož musíme vidět jasná fakta.“

Francouzský ministr zahraničí nicméně ukázal prstem na syrskou vládu a minulý týden uvedl, že „všechny náznaky nám dnes ukazují, že je chlór dnes v Sýrii používán právě (syrským) režimem.“

Nejnovější obvinění z možného chemického útoku v Sýrii se objevily minulý měsíc. Obvinění pocházejí od kontroverzních zdrojů, včetně dobře známé nevládní organizace Bílé přilby a syrské Observatoře pro lidská práva založené ve Velké Británii (SOHR). Tato obvinění dosud nebyla nezávisle ověřena.

Údajný incident se shodoval s konferencí konanou 23. ledna v Paříži, kde USA a dalších 20 národů vytvořilo „mezinárodní partnerství proti beztrestnosti používání chemických zbraní“. Americký ministr zahraničí Rex Tilletson okamžitě z „útoku“ obvinil syrskou vládu a dokonce i Moskvu, a to i přes nedostatek pevných informací o tom, že Rusko nese zodpovědnost za jakýkoli incident související s chemickými zbraněmi, bez ohledu na to, kdo je provedl.

Moskva následně odsoudila toto shromáždění jako příklad „kvazi-kolektivního přístupu“ a pokusu o krádež show od již existujících mezinárodních orgánů a platformy OSN, jmenovitě Organizaci pro zákaz chemických zbraní.

Nové Macronovy výroky se objevily uprostřed varování ruského Centra pro usmíření v Sýrii, které se týkalo pravděpodobné plánované chemické „provokace“ v zemi. Centrum obdrželo tip od obyvatele Idlibu v Sýrii. Zdroj informoval, že teroristická skupina Fronta an-Nusrá (nyní známá jako Tahrir Al-Sham) přinesla do vesnice Serakab asi 20 kanistrů chlóru spolu s individuálním ochranným vybavením, zatímco Bílé přilby zorganizovaly cvičení „první pomoci“ s „místními obyvateli“, kteří byli údajně zasaženi otravou. Taková aktivita by mohla znamenat nový pokus o provedení chemického útoku zaměřeného na civilní obyvatelstvo a následné obvinění syrské vlády, upozornilo centrum.

(RT/ svobodnenoviny.eu Emmanuel Macron Foto: AFP)

Není zde článek celý?