Média: Německo nemá dost tanků a letounů pro účast v operacích NATO

Německému bundeswehru chybí tanky a letouny na vykonání povinnosti vůči NATO, píše list Die Welt s odkazem na tajný dokument Ministerstva obrany SRN.

Podle listu se měl Bundeswehr již v roce 2019 chopit rozhodující úlohy v založení mezinárodní pohotovostní skupiny Ostří kopí (Speerspitze). Avšak devátá tanková brigáda v Münsteru, která měla podle plánu splnit tento úkol, má dnes pouze 9 bojeschopných z potřebovaných 44 tanků Leopard-2 a tři ze 14 bojových vozidel pěchoty Marder.

Příčiny této situace tkví v nedostatku náhradních dílů a velkých výdajích na technickou obsluhu. Bundeswehru navíc chybí přístroje nočního vidění, granátomety, pomocné dopravní prostředky, zimní oblečení a neprůstřelné vesty, zdůrazňuje list.

Die Welt píše, že se tyto problémy rovněž týkají vojenského letectva, jež také nedokáže splnit své závazky vůči NATO.

Bojová připravenost stíhaček Eurofighter a Tornado a také dopravních helikoptér CH-53 se také značně zhoršila: každý z těchto strojů se podle statistických údajů dokáže zúčastnit operací a cvičení pouze 4 měsíce ročně. Ostatních 8 měsíců setrvají na zemi kvůli opravám, odstranění závad před lety a novému vybavení.


Není zde článek celý?