Na Facebooku koluje falešný výrok Jiřího Suchého, známý umělec se brání

Textař a spisovatel Jiří Suchý se ohradil proti výroku, který je v současné době hojně sdílen na Facebooku. Umělec v něm kritizuje kapitalismus. Dle jeho vyjádření ale taková slova nikdy nezazněla.

„V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo. V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně,“ stojí například na obrázku, kde kromě jednotlivých výroků nalezneme také Suchého fotografii.

Název sdělení by měl podle oblíbeného umělce znít spíše „Na internetu koluje výrok Jiřího Suchého, na který je, s podlostí vlastní pohrobkům minulého režimu, nalepená řada vět, které vymyslel někdo jiný“.

„Vymyslel je někdo, komu se zastesklo po dobách, kdy se stály fronty na tzv.„nedostatkové zboží“. Pravda, nestáli v nich všichni. Ve frontě bychom marně hledali ty, kteří svou neschopností způsobili, že se v naší vlasti staly fronty jakýmsi folklórem,“ uvedl Suchý.

„Neudivuje mě, že se ctitelé totalitních časů utíkají i dnes k podvodům a připisují mně to, co by rádi abych skutečně řekl,“ dodává umělec.

Celé vyjádření Jiřího Suchého:

Pozor pozor, mně se chce něco říct:

Na internetu kolují „Výroky Jiřího Suchého“ (viz níže). Pravdivé by bylo, kdyby název tohoto sdělení zněl:
„Na internetu koluje výrok Jiřího Suchého, na který je, s podlostí vlastní pohrobkům minulého režimu, nalepená řada vět, které vymyslel někdo jiný“.

Vymyslel je někdo, komu se zastesklo po dobách, kdy se stály fronty na tzv.„nedostatkové zboží“. Pravda, nestáli v nich všichni. Ve frontě bychom marně hledali ty, kteří svou neschopností způsobili, že se v naší vlasti staly fronty jakýmsi folklórem. A nestála v nich například soudružka Balažová, zarputilá bojovnice za socialismus, která měla své stále místo na našich obrazovkách, a to tak dlouho, dokud ji nezastihly kamery německé televize, kterak si před obchodním domem v kapitalistickém Norimberku cpe bez fronty do kufru zboží, u nás nedostatkové. Nestáli tam ani ti, co si tam stoupnout nemohli, protože zrovna seděli v kriminálech. Věřili totiž, že vláda socialistické republiky dodrží to, co podepsala v Deklaraci lidských práv, jak je formulovala OSN. Zapomněli, že vláda dodržovala pouze to, co se jí hodilo.

V podvrhu stojí, že v base seděli ti, co kradli toaletní papír, mýdlo a tužky. Pokud vím, Václav Havel zmíněné zboží nekradl, ale přesto seděl za mřížemi. O tom se v pamfletu mlčí. Proto prosím, považujte ten naivní podvrh za podlost a nezapomeňte, že jsem autorem jen první věty, která přesněji zní: Kapitalismus je mnohem lepší než socialismus, ale horší, než jsem čekal.

Neudivuje mě, že se ctitelé totalitních časů utíkají i dnes k podvodům a připisují mně to, co by rádi abych skutečně řekl. Prosím Vás, kteří budete jejich falešné poselství číst, poskytněte, prosím, své stránky mému sdělení. My, kteří si potrpíme na pravdu, jsme vždycky trochu v nevýhodě a potřebujeme, aby nám podobně smýšlející trochu helfli. Děkuji.

Váš Jiří Suchý

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?