Na Novém Zélandu zemřel nejosamělejší pták. Pět let žil se svými betonovými kopiemi

Na Novém Zélandu na neobydleném ostrově Mana zemřel pták terej pojmenovaný Nigel. Byl to nejosamělejší pták (alespoň na Novém Zélandu), protože na tomto ostrově kromě něho nikdo nežil, píše The Guardian. Nigel byl první sulou, která se usídlila v této krajině za posledních 40 let. Na ostrově Mana prožil 5 let.

Nigel zemřel obklopený betonovými tereji, které tam postavili pracovníci přírodovědecké organizace Nového Zélandu, aby přilákali na ostrov ptáky tohoto druhu, uvádí list. Do betonových soch byly zabudovány vysílače, které imitovaly křik terejů.

Jak uvedl ranger Chris Bell žijící na sousedním ostrově, Nigel pečoval o jednoho z betonových ptáků. Stavěl mu hnízdo a dlouho se nacházel v jeho blízkosti. Podle Bellových slov týden před Nigelovou smrtí přiletělo na ostrov několik terejů, ale Nigel s nimi nenavázal kontakt. „Nikdy se nezajímal o živé ptáky. Zůstával stranou, povídal si se svým betonovým kamarádem, zatímco ostatní tereji se zabývali svými záležitostmi na druhém konci ostrova,“ řekl Bell.

Bell se domnívá, že Nigel udělal velkou věc — přilákal na ostrov jiné ptáky.


Není zde článek celý?