Na Ukrajině našli viníky „odevzdání Krymu“

Rozhodnutí o „odsunu ukrajinských vojsk z Krymu bez odporu“ bylo přijato na základě iniciativy tehdejšího vedoucího prezidentské kanceláře Sergije Pašinského. Na své stránce na Facebooku o tom hovoří advokát Viktora Janukovyče Vitalij Serďuk.

Advokát přiložil ke zprávě protokol o výslechu Ihora Teňucha, bývalého dočasného zástupce ministra obrany. Podle uveřejněných fragmentů Teňuch přednesl referát o situaci na poloostrově na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, které se konalo 23. března 2014. Referující tvrdí, že navrhl, aby „byl proveden průlom na Krym„.

„Sirgej Pašinskij na to odpověděl: „S ministrem je vše jasné, on chce válku, poslechneme si další členy.“ Hned po mně vystoupil Stěpan Poltorak, který byl velitelem Národní gardy (nyní ministr obrany Ukrajiny — pozn.red.). Řekl doslova: „Navrhuji s hrdě vztyčenými prapory odsunout naše jednotky z Krymu.“ Já jsem na to odpověděl, že je lepší se zastřelit a v takovém případě jsem ochoten okamžitě odstoupit z funkce,“ uvádí dokument.

Podle Teňuchových slov byly všechny návrhy ukrajinských členů armády ohledně „obrany poloostrova“ blokovány Arsenijem Jaceňukem, který byl už v té době premiérem.


Není zde článek celý?