PLENÉR DĚTSKÝCH UMĚLECKÝCH ŠKOL V KRASNÉM LUČI

KODAK Digital Still CameraJednoho krásného podzimního dne mě pozvala učitelka Dětské umělecké školy (DUŠ) z Alčevska (LLR) Valentina Děgťarjovová na soutěžní plenér do Krasného Luče. Neodolal jsem pozvánce a na plenér jsem se vypravil. A rozhodně jsem nelitoval. Z Alčevsku s námi odjela na soutěž dvě děvčata z alčevské DUŠ, Nasťa a Máša. Jeli jsme autobusem do Lugansku, kde byl ve Vysoké škole kultury a umění Matusovského sraz s dětmi a učiteli z luganských DUŠ. Tam jsme si prohlédli výstavu obrazů studentů této školy. Byly to krásné obrazy-realistické, nejčastěji krajiny, ale také na válečné téma a portréty.

Společně s luganskými jsme odjeli autobusem do Krasného Luče (50 km jižně od Lugansku). Tam se sešli žáci a učitelé z DUŠ z Lugansku, Alčevsku, Krasného Luče, Perevalsku, Roveněk a Krasnodonu. V městském parku bylo slavnostní zahájení, pak se žáci rozešli do okolí a kreslili krajinu. Podzimní krajina nabízela opravdu báječnou barevnou scenérii. Nedaleko v parku jsou dva krásné rybníky, tak se nejvíc žáků usadilo na jejich březích. Nasťa s Mášou se však usadily na louce. Já s dalšími novináři a učiteli jsme obcházeli žáky a fotili je i vznikající výkresy. V poledne učitele, členy poroty, novináře a řidiče pozvali do DUŠ v Krasném Luči na oběd. V DUŠ jsme si prohlédli výstavu prací zdejších žáků. Opravdu je zajímavé, jaké pěkné obrázky dokáží tyto děti namalovat. Oběd byl bohatý, hostitelé opravdu na nás nešetřili. Na slavnostním přípitku (podávalo se víno nebo višňový likér), promluvil hostitel-ředitelka DUŠ Krasnyj Luč, člen poroty-předseda Svazu výtvarníků LLR, další člen poroty z ruského Rostova na Donu, představitelka luganské Vysoké školy kultury a umění a předsedkyně Střediska kultury a metodické práce Světlica z Lugansku. Také dali slovo mně.

Po mém projevu mi několik lidí děkovalo za podporu, po obědě se mnou chtěla mluvit řada lidí. Tak jsem se seznámil s předsedou Svazu výtvarníků LLR Arťomem Fesenkem, s představitelkou luganské Vysoké školy kultury a umění, s ředitelkou organizace Světlica z Lugansku a s učitelkami z DUŠ Krasnyj Luč a Perevalsk. Debatovali jsme, všichni mě pozvali na návštěvu. Po obědě jsme se my novináři znovu vydali za dětmi, které dokončovaly své práce. Po dokončení přinesly své práce a porota je hodnotila. Mně se obrazy moc líbily, věrně zobrazovaly krajinu. Mezitím za mnou přišli redaktoři z místních novin a televize a natočili se mnou rozhovor. Výsledky byly vyhlášeny ve třech věkových kategoriích, vždy první čtyři místa. V nejmladší kategorii obsadila 2.místo „naše“ Máša (14 let) z DUŠ Alčevsk. Rozloučili jsme se všemi, nás alčevské vzali perevalští svým větším autem do Perevalsku, odkud jsme již maršrutkou dojeli do Alčevska. Akce to byla nádherná, seznámil jsem se s mnoha zajímavými lidmi. Kromě pěkných obrazů pro mě bylo největším zážitkem vřelé přijetí v DUŠ Krasnyj Luč, přátelské prostředí a mnoho nových známých.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Krasnyj Luč, LLR


Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!

NEKRMTE TROLY!

Není zde článek celý?