Podpora pro Putina klesla před volbami těsně pod 70 procent. Ale žádný strach

Měsíc a půl před prezidentskými volbami v Rusku poklesla podpora pro prezidenta Vladimira Putina v rámci státního průzkumu poprvé za téměř rok pod 70 procent. Nejnovější průzkum veřejného mínění společnosti VTsIOM, který byl proveden minulý týden, ukázal, že by Putin  dostal 69,9 procenta hlasů, kdyby se hlasovalo tuto neděli. Je to pokles, protože v předchozím týdnu to bylo 73, 2 procenta. Není samozřejmě pochyb o tom, že přes tyto výkyvy Putin bude 18. března znovu zvolen do třetího volebního období.

Bývalý putinův mluvčí Abbás Galljamov řekl pro BBC, že v průběhu volební kampaně dochází k takovému poklesu a je to zaznamenáno již několik let. „Stalo se to straně Jednotné Rusko ve volbách do Dumy v roce 2011 a 2016,“ komentoval to ve čtvrtek.

Ačkoli si lidé vedoucí Putinovu kampaň nemusí dělat velké starosti, Galljamov k tomu poznamenal, že voliči mají protichůdné tužby po stabilitě i změně. „Putin používal slovo ‚změna‘ mnohokrát, aniž by byl přesnější, takže se klade důraz na stabilitu. Určité zklamání mezi voliči je v tomto ohledu nevyhnutelné.“.

Vědecký pracovník společnosti VTsIOM Štěpán Lvov konstatuje, že Putin je podle odhadů před svými konkurenty o více než 60 procent a že s ohledem na blížící se datum voleb dojde ještě ke „krystalizaci výběru“. Zapojují se emocionální úsudky a ovlivňují odpovědi našich respondentů,“ řekl Lvov pro ruské vysílání BBC.

VTsIOM je největší ruské centrum, které dělá průzkumy veřejného mínění před hlasováním. Známé Levada Center, jeden z největších a ruských výzkumných ústavů, se rozhodlo nezveřejňovat údaje o volbách z obav před neblahými následky.

Sotva někdo pochybuje o tom, že Putin vyhraje. Jeho nejznámějšímu potenciálnímu soupeři Alexeji Navalnému soud znemožnil kandidovat a stát má v rukou nejsilnější média, které jsou Putinovi zcela oddána.

Další velkou jistotou je, že nejspíš nedojde k žádným velkým změnám, pokud se jimi nemyslí různé změny na vysokých postech v prezidentově okolí, čímž je ale Putin známý. Pokud by chtěl něco měnit, měl na to dlouhý čas po celých posledních dvacet let. Jako premiér nastoupil v květnu 1998. Závislost Ruska na vývozu ropy stále trvá a technologické inovace nepřicházejí. Povedlo se mu modernizovat armádu, což je ovšem z hlediska životní úrovně obyvatel mrtvá investice. Stoupla i životní úroveň, ale hlavně díky vysokým cenám ropy, které spadly zřejmě nadlouho (nebo navždy) dolů. Počet obyvatel Ruska neklesá jen díky porodnosti neruských národů. Pokud Rusové vsadí na jistotu, což zřejmě udělají, bude to jistota stagnace.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?