Už tři čtvrtiny Maďarů věří hrozbě od neexistující Sorosovy strany. Chcete referendum?

Maďarský premiér Viktor Orbán je se svou kampaní proti Georgi Sorosovi tak úspěšný, že Maďaři dokonce masově uvěřili v existenci Sorosovy politické strany, ač nic takového neexistuje. Jak informuje web České televize, maďarská vláda rozjela další kampaň a tvrdí, že se nenáviděný miliardář pokouší dostat do Evropy miliony migrantů. Tažení zatím stálo v přepočtu asi jednu miliardu korun.

ČT

„Čím víc miliardář obvinění odmítal, tím častěji se jeho tvář objevovala v ulicích. Plakáty a spoty v televizi a rádiu varující před jeho plánem ale měly i neplánovaný dopad. Podle nedávného průzkumu si dvě třetiny Maďarů myslí, že Sorosova strana kandiduje v dubnových volbách. Jen čtvrtina odpověděla, že neexistuje.“

Orbán prohlásil, že Sorosova síť „chce svrhnout a oslabit vlády, které bojují proti přesidlování muslimů. Proto bude vytvářet propagandu, posilovat občanská sdružení“.

Je to navíc dobrý kšeft, protože inkasují podnikatelé blízcí Viktoru Orbánovi. „Jedním z nich je například starosta vesnice, kde Orbán vyrůstal, premiérův blízký přítel a mediální magnát Lörinc Mészáros. Jeho společnost loni na vládním tažení proti Sorosovi získala v přepočtu přes 300 milionů korun. O něco vyšší částku si rozdělila další čtveřice firem. Pět byznysmenů získalo 70 procent z těch 40 milionů eur. To znamená, že peníze šly velmi malé skupině. A všichni mají opravdu blízké vazby na Orbánovu vládu,“ říká novinářka z webu Atlatszo.hu Anita Kőművesová.

Podle opozice jde v nové vlně propagandy jen o mlhu, která chce zakrýt, že Maďarsko loni tajně přijalo 1300 azylantů, byť Orbánovo Maďarsko vystupuje proti kvótám na uprchlíky.

Je to dost velké ponaučení pro každého, kdo bezelstně hájí celostátní referenda. Opravdu někdo bude hájit svéprávnost a nemanipulovatelnost voličů, když se tři čtvrtiny občanů povedlo přesvědčit o existenci politické strany, kterou nikdy nikdo neviděl a je asi takovou realitou jako invaze z Marsu?

Maďarsko už se dostalo blízko realitě z románu George Orwella 1984,  kde je arcizloduchem Emmanuel Goldstein, kterého nikdo nikdy neviděl. Ten byl autorem vytvořen podle Lva Trockého, kterého Stalin nechal vyhnat ze sovětského Ruska a nakonec zavraždit. Nebo se nabízí prasátko Snowball z Orwellovy Farmy zvířat, kterého zapudil čuník Napoleon a nepřítomný Snoball pak mohl za každou pohromu, která zvířecí farmu postihla.

Není nadto, když se stáváme všichni součástí literatury. Jsou ale na světě příjemnější romány, ve kterých bychom se mohli ocitnout.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?