V rizikové skupině: Jak zjistit první symptomy Alzheimerovy choroby

Podle výsledků nedávného výzkumu na Washingtonské univerzitě je příznaků budoucí ztráty kognitivních schopností mnoho a mohou se projevit mnoho let před stanovením diagnózy.

Při výzkumu se vědci ptali dobrovolníků na jejich emocionální pozadí: jestli nemají depresi, znepokojení, tíseň, blouznivé myšlenky a jiné věci, i když tyto příznaky nemají bezprostřední vztah ke kognitivním schopnostem. Jak ukázala následující čtyřletá pozorování, dobrovolníci zvláště náchylní k podobným emocionálním projevům, měli mnohem větší šanci onemocnět Alzheimerovou chorobou.

Vědci zatím ne zcela chápou, jak právě Alzheimerova choroba je spojena s těmito duševními stavy, je ale velmi pravděpodobné, že jsou to následky již započatých nezvratných změn v mozku.

„To, že máte depresi, vůbec neznamená, že za pár let budete mít Alzheimerovu chorobu se všemi jejími symptomy, jako je ztráta paměti. Bude ale lepší, když se necháte vyšetřit. Podle našich údajů postihla Alzheimerova choroba nejčastěji ty, u koho se symptomy deprese projevovaly spontánně a bez závažných příčin,“ tvrdí autorka studie Catherine Roeová.


Není zde článek celý?